نفت نيوز: از وين تا پارس جنوبي در گفت‌وگو با وزير نفت
پنجشنبه، 22 آذر 1397 - 09:51     کد خبر: 19128

نفت نيوز: وزير نفت شامگاه چهارشنبه (۲۱ آذرماه) در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري شبكه ۲ سيما، به ارائه توضيحاتي درباره صدوهفتادوپنجمين نشست عادي وزيران نفت و انرژي سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) و ديگر فعاليت‌هاي صنعت نفت پرداخت.

به گزارش خبرنگار شانا، بيژن زنگنه شامگاه چهارشنبه (۲۱ آذرماه) در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري شبكه ۲ سيما درباره منافع معافيت ايران نسبت به مستثنا شدن از توافق كاهش توليد نفت در نشست ۱۷۵ وزيران نفت و انرژي اوپك و پنجمين نشست وزارتي مشترك اوپك و غيراوپك در وين گفت: نشست ۱۷۵ اوپك، نشست بسيار سختي بود كه دو روز به طول انجاميد. اعضاي اوپك روز پنجشنبه (۱۵ آذرماه) يك نشست هفت ساعته داشتند. قرار بود روز پنجشنبه به تهران بازگردم، اما نشست ۱۷۵ وزيران نفت و انرژي اوپك تمام نشد و جز مقداري دعواهاي طولاني به هيچ نتيجه‌اي نرسيد. نشست روز بعد (جمعه، ۱۶ آذرماه) هم حدود ۶ ساعت طول كشيد كه بيشترين بخش آن دعوا بود، اما سرانجام به نتيجه رسيديم.

وي افزود: موضوعي كه بايد راجع به اين نشست بگويم اين است كه اين نشست زير فشارهاي شديد آمريكا بود. ايالات متحده آمريكا پيش از اين نشست ناشي‌گري كرد كه البته نخستين بار هم نبود. پيش از نشست آقاي ترامپ در حساب كاربري توئيتر خود پيامي منتشر كرد با اين عنوان كه «از اوپك مي‌خواهم توليد خود را كاهش ندهد و اجازه دهد قيمت‌ها به همين منوال پايين بيايد»؛ پس از آن آقاي برايان هوك كه مسئول تحريم‌ها در وزارت امور خارجه آمريكاست يك روز پيش از نشست وزارتي اعضاي اوپك يعني روز چهارشنبه (۱۴ آذرماه) با برخي اعضاي اين سازمان در وين ملاقات داشت.

وزير نفت درباره واكنش خود نسبت به ملاقات برايان هوك با برخي اعضاي اوپك تصريح كرد: من در استانبول بودم كه خبر اين ملاقات را شنيدم و در اظهارنظري مطرح كردم كه «اگر آقاي برايان هوك به وين آمده است تا تقاضاي عضويت آمريكا در اوپك را ارائه دهد اين تقاضا قابل بررسي است، اما اگر براي واردكردن فشار به اوپكي‌ها آمده است اين كار بسيار ناشيانه و ناپخته است.»

زنگنه ادامه داد: عربستاني‌ها بلافاصله ملاقات با آقاي هوك را تكذيب كردند و چند دقيقه پس از آن، وزارت امور خارجه آمريكا تكذيب عربستان را تكذيب و اعلام كرد اين ملاقات انجام شده است؛ در واقع يك دستپاچگي به وجود آمد و اين بحث مطرح شد كه آمريكا در مقابل يك سازمان مستقل (اوپك) چه كاره است كه دخالت مي‌كند؟ زيرا اوپك هنوز بخشي از وزارت انرژي آمريكا نشده است.

ايران بايد از هرگونه كاهش توليد مستثنا باشد

وزير نفت درباره روند كاهش توليد نفت كشورهاي عضو اوپك، اظهار كرد: من از بدو ورود به وين به دلايل زيادي كه از جانب بيشتر اوپكي‌ها هم قابل قبول بود گفتم تا زماني كه تحريم‌ها عليه ايران برقرار است، بايد از هرگونه كاهش توليد مستثنا شود.

زنگنه با اشاره به نامه‌‌هاي ارسالي به اوپك در ماه‌هاي ژوئن و مه، توضيح داد: ما در نامه‌ها به اوپك تاكيد كرديم در نخستين فرصت كه مشكلات ايران رفع شود توليد خود را به سطح توليد پيشين مي‌رسانيم و در اينجا آنچه بيش از هر مسئله‌اي ما را تهديد مي‌كرد، اما من در مقابل آنها ايستادگي كردم و به هيچ قيمتي هم حاضر نشدم از آن كوتاه بيايم اين بود كه مي‌خواستند سطح توليد پايه (Baseline) را به سطح توليد نفت در ماه اكتبر برسانند و بر اساس آن، كاهش توليد انجام شود.

وزير نفت ادامه داد: اطلاعات منابع ثانويه كه اوپك قبول دارد و مراكزي كه آمار توليد كشورها را اعلام مي‌كنند نشان مي‌داد كه توليد نفت ما از ماه مه تا اكتبر امسال ۶۰۰ هزار بشكه كاهش يافته است. من اعلام كردم اين ارقام را تاييد نمي‌كنم، اما به هرحال اين ارقام ملاك عمل هستند و اگر ما كاهش را مي‌پذيرفتيم و ماه اكتبر را به عنوان پايه سطح توليد قبول مي‌كرديم و حتي اعلام مي‌كردند كه ما كاهش ندهيم در واقع ۶۰۰ هزار بشكه از سهم توليد ايران از دست مي‌رفت، در حالي كه دو كشور ديگر با تخلف از سهميه‌ها و مصوبه‌هاي اوپك، نزديك به روزانه يك ميليون بشكه به توليد خود اضافه كرده بودند.

اصرار و پافشاري بر معافيت ايران از توافق كاهش توليد

زنگنه با بيان اين‌كه من بر موضوع معافيت ايران از توافق كاهش توليد نفت اوپك اصرار كردم و اين موضوع سرانجام پذيرفته شد، تصريح كرد: ايران از قطعنامه يا مصوبه كاهش توليد نفت اوپك مستثنا است.

وي در پاسخ به اين‌كه طبيعي بود ايران مستثنا شود و چرا با اين سطح از انرژي زياد بايد حرف خود را به كرسي مي‌نشانديم، اظهار كرد: اين پرسش را بايد از كساني پرسيد كه در مقابل ما هستند.

زنگنه ادامه داد: دعواي من هم سر همين موضوع بود، زيرا از نظر من اين موضوع بيش از آنكه اقتصادي باشد، سياسي است. جنبه اقتصادي آن روشن است و ما تحريم هستيم و در موارد مشابه نيز به همين گونه عمل شده است. براي نمونه زماني كه عراق تحريم بود، اعلام كردند تا زمان تداوم تحريم‌هاي عراق اين كشور از نظام سهميه‌بندي مستثنا باشد، در مدت اخير و در توافق كاهش توليد روزانه يك ميليون و ۵۰۰ هزار بشكه‌اي اوپك در نوامبر ۲۰۱۶ ليبي و نيجريه هم به دليل مشكلاتي كه داشتند، از توافق كاهش توليد مستثنا شدند.

ايران مي‌خواهد در اوپك بماند و زندگي كند

وزير نفت با تاكيد بر اين‌كه ايران مي‌خواهد در اوپك بماند و زندگي كند و در منطقه نيز با همسايه‌هاي خود همزيستي داشته باشد، گفت: اين فشارها اقدامي بسيار غيردوستانه عليه ايران بود و موضوعي بيش از اين نمي‌گويم. فشار اين اقدام را هم دو كشور همسايه عليه ما وارد مي‌كردند، اما به هر حال آنها پذيرفتند ايران معاف باشد. من اعلام كرده بودم به هيچ قيمتي حاضر نيستم كاهش توليد را بپذيرم و هر قدر آنها سعي كردند با اشكال، عبارات و حالت‌هاي مختلف نظر خود را تحميل كنند، من اين موضوع را نپذيرفتم.

زنگنه درباره اين موضوع كه در بيانيه مطبوعاتي بندي با عنوان مستثنا شدن ايران از كاهش توليد نفت وجود ندارد، اظهار كرد: اين هم يكي از همان كارهايي است كه انجام داده‌اند. اما اين موضوع براي من اهميت زيادي ندارد و مهم اين است كه در قطعنامه به دبيركل اوپك و رئيس كنفرانس اجازه داده شد تا كشورهايي را كه شرايط خاص داشتند از توافق كاهش توليد مستثنا كنند، بنابراين قطعنامه را آوردند و ما نيز متن را هماهنگ كرديم و متن نامه‌اي را كه قرار بود امضا كنند و به ما بدهند خواستار شديم.

ايران از اجراي قطعنامه كاهش توليد اوپك مستثناست

وي ادامه داد: زماني كه قطعنامه را آوردند تا امضا كنم، گفتم نخست نامه را تحويل دهيد، بنابراين آنها نخست نامه‌اي را كه اين دو نفر امضا كرده بودند براي ما آوردند، سپس من امضا كردم و اكنون نيز در اين نامه ذكر شده است كه ما به‌طور كل از اجراي قطعنامه مستثنا شده‌ايم.

پرسش بعدي از وزير نفت درباره مقدار كاهش توليد كشورهاي عضو و غيرعضو اوپك بود. زنگنه درباره وجود ابهام‌هاي مطرح شده درباره مقدار كاهش توليد نفت ايران نسبت به كل كاهش توليد نفت اوپك اظهار كرد: پايه اكتبر براي ديگر كشورهاست نه براي ما، ما پايه‌اي براي كاهش توليد نفت نداريم و هيچ تقسيمي در اسناد نيامد كه ايران نيز بخواهد نفت خود را بر پايه اكتبر كم كند، زيرا اين موضوع براي من حياتي بود.

وزير نفت گفت: ما پيش از اين يك سال مبارزه و تلاش كرديم تا سهم از دست رفته و سطح توليد خود را جا انداختيم و اين اشتباهي بود كه پيش از اين، سهم توليد ما در نظام سهميه‌بندي از بين رفته بود. اين بار هم اگر چنين اتفاقي مي‌افتاد دوباره دعواي زيادي را به همراه مي‌داشت و ما بايد براي هر يك بشكه نفت از سهم خود در بازارهاي جهاني مي‌جنگيديم. من به هيچ وجه حاضر نبودم سر اين موضوع كوتاه بيايم و به آنها نيز گفتم كه زير بار چنين كاري (كاهش توليد نفت) نمي‌روم.

اوپك با تهديدهاي بيروني و داخلي روبه‌روست

زنگنه درباره اخبار پيش از نشست اوپك مبني بر خروج قطر يا تشكيل سازمان جديد با مشاركت عربستان و روسيه درباره آينده اوپك توضيح داد: تهديدهايي متوجه اوپك است كه بخشي از آن مربوط به بيرون و بخشي نيز داخلي است.

وي افزود: يك لايحه در آمريكا به نام نوپك (NOPEC) پيش مي‌رود. موضوع اين لايحه مربوط به اوپك يا هر تشكيلات جمعي ديگر است كه بخواهند براي قيمت و توليد تصميم بگيرند و آنها را مشمول جريمه‌هاي سنگين مي‌كند.

وزير نفت گفت: عده‌اي نگران اين موضوع هستند كه بيانيه همكاري براي كاهش توليد نفت ميان كشورهاي عضو و غيرعضو اوپك مقدمه‌اي براي جايگزيني تشكيلاتي جديد با اوپك شود، البته ما نسبت به اين موضوع حساس هستيم، تا جايي كه اوپك با ديگران و كشورهاي غيرعضو اين سازمان همكاري كند عمل مناسب و درستي است، اما اگر قرار باشد سازماني ديگر به جاي اوپك بيايد آن زمان بحث تازه‌اي مي‌شود كه بايد روي آن حساس بود.

تاثير تصميم اوپك و غيراوپك براي كاهش توليد نفت بر بازار جهاني، از ديگر محورهاي سخنان زنگنه بود كه وي در اين باره اظهار كرد: روز پيش از تصميم اوپك قيمت نفت برنت ۵۷ دلار و ۲۲ سنت براي هر بشكه بود كه پس از تصميم ما به ۶۱ دلار و ۴۸ سنت براي هر بشكه رسيد، اين رقم در روز دوشنبه (۱۹ آذرماه) ۶۰ دلار و ۸ سنت براي هر بشكه بود و روز سه‌شنبه (۲۰ آذرماه) اندكي كاهش يافت، اما روز چهارشنبه (۲۱ آذرماه) دوباره به بالاي ۶۱ دلار براي هر بشكه بازگشت.

وزير نفت افزود: البته اين موضوعات در بازار آثار رواني به شمار مي‌آيند، زيرا هنوز مازاد عرضه‌اي از بازار كاسته نشده است. به نظر من بازار اين موضوع را به عنوان اقدامي مثبت پذيرفت. بنابر تجربه من، گاهي بازار اين موضوع را نمي‌پذيرد و اعلام مي‌كند كه مقدار عرضه نفت در بازار كم است و قيمت‌ها با شيب بالايي پايين مي‌آيد، اما اين‌كه بازار اين موضوع را مثبت تلقي كرد بسيار مهم است.

بازار تصميم اوپك را اقدامي مثبت قلمداد كرد

زنگنه تاكيد كرد: در واقع هيچ شخصي نمي‌تواند شرايط بازار و قيمت را پيش‌بيني كند، اما ظاهر روند كنوني اين است كه بازار اقدام اوپك را به عنوان يك اقدام مثبت پذيرفته است. پيش از اين نيز بارها اعلام كرده‌ام كه اوپك در حال تبديل شدن به يك سازمان پيشرفته است، زيرا در عين حال كه برخي اعضاي آن با يكديگر دعواهاي شديد سياسي دارند، اما در عين حال در حدي از بلوغ هستند كه براي منافع خود در كنار هم مي‌نشينند و با هم صحبت مي‌كنند و با وجود همه اين دعواها باز هم با يكديگر به نقاط مشترك مي‌رسند و پيش مي‌روند.

موضوع مجروح شدن وزير نفت در حاشيه نشست اوپك نيز از ديگر پرسش‌هاي برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري بود كه زنگنه در اين باره گفت: مجروحيتي نبود. پنجشنبه شب در هتل تعداد زيادي از خبرنگاران آمدند و پايه دوربين يكي از آنها به صورت من برخورد كرد كه صورتم سه سانتي‌متر خراش برداشت. روز بعد كه مي‌خواستم به نشست بروم يك خط قرمز سه سانتي‌متري در صورت من بود كه با وسايل گريم، رنگ پوستم اصلاح شد و توانستم به نشست بروم.

هنوز تصميمي براي سهميه‌بندي يا تغيير قيمت بنزين در دولت گرفته نشده است

سرنوشت بنزين دومين محور گفت‌وگو پس از مسائل مربوط به اوپك بود. زنگنه درباره اتفاق‌هايي كه امسال قرار است براي بنزين رخ دهد، اظهار كرد: ما بحثي در درون صنعت نفت و ديگر نهادهاي مربوطه داشتيم و برآورد شد كه حدود ۱۰ ميليون نفر از صاحبان خودرو كارت هوشمند سوخت ندارند يا آن را گم كرده‌اند، زيرا هيچ خودرويي نيست كه كارت هوشمند سوخت نداشته باشد. چه موتورسيكلت و چه خودروهاي سبك.

وزير نفت با بيان اين‌كه مفقود شدن ۱۰ ميليون كارت هوشمند سوخت موضوع بسيار مهمي است، ادامه داد: تاكنون مراجعه‌هايي به صورت مستقيم يا از طريق گوشي‌هاي همراه هوشمند و عادي براي دريافت كارت هوشمند سوخت داشته‌ايم، تاكيد مي‌كنم كه اين موضوع جدي است و مردم بايد مراجعه و ثبت‌نام كنند كه هيچ هزينه‌اي هم ندارد.

زنگنه درباره شمار ثبت‌نام‌ها براي كارت هوشمند سوخت المثني در كشور گفت: پيش‌بيني‌ها نشان مي‌داد حدود ۱۰ ميليون نفر از دارندگان خودرو و موتورسيكلت براي دريافت كارت سوخت المثني ثبت‌نام مي‌كنند، اما تا روز چهارشنبه (۲۱ آذرماه) نزديك به يك ميليون و ۲۰۰ هزار نفر براي ثبت نام مراجعه كردند كه البته از مردم درخواست مي‌كنيم از اين روش‌ها كه ساده و بدون هزينه است، براي ثبت‌نام كارت سوخت اقدام كنند.

وي ادامه داد: برنامه دولت اين است كه وضع خودروها روشن شود. اگر ما اعلام كنيم كه سوخت را با كارت هوشمند سوخت خودرو ارائه مي‌كنيم، ناگهان عده زيادي بدون كارت مي‌مانند و براي مردم نگراني ايجاد مي‌شود، اما اين‌كه چه زماني بخواهيم استفاده از كارت هوشمند سوخت را اعلام كنيم بايد با هماهنگي دولت باشد.

وزير نفت درباره تغيير قيمت بنزين يا سهميه‌بندي توضيح داد: هنوز تصميمي براي سهميه‌بندي بنزين يا تغيير قيمت بنزين در دولت گرفته نشده است.

زنگنه افزود: هدف ما از اين اقدام روشن شدن وضع خودروها و دارندگان كارت سوخت بود و نگران آن بوديم كه اگر استفاده از كارت هوشمند سوخت الزامي شود، عده زيادي كارت سوخت نداشته باشند.

وزير نفت درباره زمان الزامي شدن استفاده از كارت سوخت براي سوخت‌گيري در جايگاه‌هاي عرضه گفت: زمان آن در صورت هماهنگي با دولت به‌زودي اعلام خواهد شد.

 

قاچاق روزانه حدود ۴ تا ۵ ميليون ليتر سوخت

وي درباره مقدار قاچاق سوخت در كشور گفت: قاچاق سوخت به هيچ‌وجه مطابق با ارقام اعلامي در رسانه‌ها از جمله قاچاق ۴۰ ميليون ليتر روزانه نيست، زيرا اگر قرار باشد روزانه ۴۰ ميليون ليتر سوخت كه رقمي معادل روزانه ۳۰ هزار تن سوخت در كشور است، قاچاق شود، بايد روزانه يك هزار و ۵۰۰ كاميون ۳۰ هزار ليتري به صورت دائم تردد كنند كه عددي منطقي نيست، مگر مقدار مصرف كشورهاي همسايه چقدر است.

زنگنه با بيان اين كه فكر نمي‌كنم قاچاق روزانه سوخت (گازوئيل و بنزين) از حدود ۴ تا ۵ ميليون ليتر بيشتر باشد، گفت: افزايش ۵۰ درصدي مصرف سوخت در برخي شهرها و نيز افزايش تقاضا در نقاط مرزي نشان‌دهنده افزايش قاچاق در اين نقاط است كه متأسفانه سبب مشكلات اجتماعي و اقتصادي فراواني در اين نقاط مي‌شود.

در صورت خروج شركت چيني طبق مفاد قرارداد عمل مي‌كنيم

وزير نفت درباره توسعه فازهاي پارس جنوبي گفت: تنها تكميل طرح توسعه فاز ۱۱ ميدان گازي پارس جنوبي باقي‌مانده بود كه برابر با ۲ فاز متعارف پارس جنوبي است و برنامه ما اين بود كه با توجه به كاهش فشار مخزن در سال‌هاي آينده، با استفاده از فناوري افزايش فشار گاز از افت توليد جلوگيري كنيم.

زنگنه درباره سرنوشت طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبي با خروج توتال گفت: پس از خروج توتال شركت چيني طبق قرارداد امضا شده بايد بيايد و اگر وارد كار نشود مطابق مفاد قرارداد عمل خواهيم كرد.

وي افزود: طرح توسعه ميدان گازي پارس جنوبي در ۲۷ فاز طراحي شده بود كه ۲۱ فاز آن تا پايان پارسال وارد مدار شد و بخش دريايي سه فاز ديگر نيز امسال وارد مدار مي‌شود و توليد ما بيش از ۸۵ ميليون مترمكعب افزايش خواهد يافت.

زنگنه همچنين درباره فروش اوراق مشاركت ارزي گفت: طرحي براي انتشار اوراق مشاركت داشتيم كه طبق برنامه‌ريزي‌ها قرار بود معادل ارزي داشته و با نرخ بهره كم و معادل ريالي فروخته شود، اما با نوسان‌هاي شديد نرخ ارز، ريالي فروخته شد و نخستين بخش آن نيز به‌زودي فروخته خواهد شد و ظرف هفته آينده قراردادها امضا مي‌شود و رقم آن ۸۵۰ ميليون دلار است و پيمانكار آن نيز مشخص شده و ۸۵ درصد نيز از محل فروش اوراق به صورت نقدي پرداخت مي‌شود.

لزوم حضور فعال در زنجيره پالايش و پايين‌دستي

وزير نفت همچنين درباره طرح توسعه پالايشگاه‌ها در مناطق مرزي كشور از طريق صندوق توسعه ملي گفت: برخي فكر مي‌كنند ما از نظر صادرات فرآورده در تحريم نيستيم، در حالي كه چنين نيست و نه تنها فرقي بين فرآورده و نفت نيست، بلكه شدت تحريم‌ها درباره صادرات فرآورده بيشتر است.

وي با تاكيد بر مثبت بودن افزايش ظرفيت پتروپالايشي و پتروشيمي‌ها در كشور و بررسي راه‌هاي آن گفت: طرح‌هايي براي استفاده از بازار داخلي و ظرفيت‌هاي مردمي براي توسعه پالايشگاه‌ها در حال بررسي است.

زنگنه همچنين در پاسخ به پرسشي درباره احداث پالايشگاه در ديگر كشورها براي در اختيار داشتن بازار فرآورده كشورها گفت: يك پالايشگاه ۳۰۰ هزار بشكه‌اي بيش از ۶ ميليارد دلار قيمت دارد و ما هميشه محدوديت‌هاي مالي و مشكل فاينانس داشته‌ايم و افزون بر آن، پالايشگاه‌هاي احداث شده در ديگر كشورها تابع قوانين حاكميتي آن كشورها خواهد بود، اما بدون شك ما بايد در زنجيره پالايش و پايين‌دستي حضوري فعال داشته باشيم.

عرضه ۶ ماهه نفت در بورس انرژي و فروش ريالي

وزير نفت درباره وضع عرضه نفت خام در بورس انرژي نيز گفت: پيش از اين براي فروش يك ميليون بشكه نفت اجازه صادر شده بود كه به دنبال آن هستيم براي عرضه ۶ ماهه و فروش ريالي نيز مجوز بگيريم.

زنگنه همچنين در پاسخ به پرسشي درباره تامين سوخت زمستاني گفت: طراحي ما اين است كه در ايام اوج مصرف سوخت نيروگاهي تغيير كند و در اين باره مشكلي وجود ندارد و خوشبختانه پارسال نيز قطعي گاز نداشتيم.

وي با ابراز گلايه از بي‌توجهي به هشدارها درباره مصرف بهينه گاز در ايام سرد سال گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم تقاضاي مصرف گاز ما در فصل زمستان به نزديك ۸۰۰ ميليون مترمكعب در روز برسد.

تداوم استفاده از ابزارهاي غيرقيمتي براي مهار مصرف سوخت

زنگنه با اشاره به مصرف بالاي گاز در بخش خانگي تاكيد كرد: تلاش مي‌كنيم براي مهار مصرف انرژي در كشور همچنان از ابزارهاي غيرقيمتي و نيز فرهنگ‌سازي در بخش‌هاي دولتي استفاده كنيم.

وي با اشاره به قيمت بسيار پايين گاز در كشور گفت: كشور ما از نظر جمعيت زير پوشش شبكه گازرساني در موقعيت بي‌نظيري قرار دارد و همه صنايع كشور نيز زير پوشش شبكه گازرساني هستند و بايد با استفاده بهينه، قدر اين نعمت مهم را دانست.

صادرات گاز به پاكستان تحت فشار آمريكا، عربستان و امارات است

وزير نفت درباره سرنوشت خط لوله صادراتي گاز ايران به پاكستان (آي‌پي) گفت: پاكستان تحت فشار سه كشور آمريكا و عربستان و امارات است و باوجود پيگيري‌هاي گروهي از سوي وزارت نفت به‌صورت مستقيم، هيچ اقدام عملي در اين باره انجام نشده و حتي يك كيلومتر خط لوله نيز در خاك پاكستان احداث نشده است.

زنگنه درباره بهينه‌سازي مصرف سوخت در كشور گفت: متاسفانه هدررفت انرژي در بخش نفت و گاز در كشور بسيار بالاست و نيروگاه‌ها نيز بزرگ‌ترين مصرف‌كننده گاز كشور هستند.

وي تصريح كرد: نيروگاه‌ها سالانه ۷۰ تا ۸۰ ميليارد مترمكعب گاز مصرف مي‌كنند، در حالي كه با نيمي از اين مقدار امكان اداره آن‌ها وجود دارد و متأسفانه اين بحث هدررفت انرژي در خودروها و بخش‌هاي خانگي نيز مشهود است.

وزير نفت افزود: بازدهي نيروگاه‎ها در صورتي افزايش مي‌يابد كه سرمايه‎‌گذار‎ي‎هاي لازم در اين بخش انجام شود.

زنگنه با اشاره به اين‎كه گاز به قيمت بسيار اندكي در اختيار نيروگاه‎ها قرار مي‌گيرد، اظهار كرد: با توجه به قيمت پايين گاز منطقي به نظر نمي‎رسد كه سرمايه‌گذاري‎هاي لازم انجام شود، هرچند اهرم‎هاي آن مشخص است، اما اين مسئله با نصايح اخلاقي يا دستورهاي دولتي تحقق نمي‎يابد.

به گفته وي، اين‎كه امروزه چرا صنايع گاز و نيروگاهي ادغام مي‎شوند به اين دليل است كه رقمي بالغ بر ۳۷ درصد مصارف گاز كشور در بخش نيروگاهي است و حال آن‌كه اين ميزان در بخش خانگي ۲۵ درصد و در بخش صنايع اعم از پتروشيمي‎ها و ... ۳۰ درصد است.

وي در ادامه با اشاره به موضوع گازرساني به مناطق روستايي آن را از جمله طرح‎هاي بزرگ دانست و اظهار كرد: گازرساني به مناطق روستايي سبب شد كه صادرات فرآورده‌هاي نفتي كشور افزايش يابد.

وزير نفت تصريح كرد: گاز با قيمت ۲۰ سنتي جايگزين فرآورده ۴۵ سنتي شد و از اين طريق ما به سود قابل توجهي دست يافتيم كه بخشي از اين سود صرف هزينه‎هاي گازرساني به مناطق روستايي و بقيه آن به حساب دولت واريز شد.

جاي گلايه‎اي درباره عملكرد پتروشيمي‎ها وجود ندارد

وزير نفت در ادامه برنامه گفت‎وگوي ويژه خبري روز چهارشنبه به موضوع عملكرد پتروشيمي‎ها و پايبندي آنها به ميزان سهم‎شان اشاره كرد و گفت: نبايد درباره پتروشيمي‎ها بي‎انصافي كرد، زيرا هم‎اكنون وضع اين بخش از صنعت كشور شرايط مطلوبي دارد، همچنين بايد به اين مسئله نيز اذعان داشت كه هم‎اكنون پتروشيمي‎ها بزرگ‎ترين واردكننده ارز به داخل كشور هستند.

زنگنه افزود: با توجه به اين‎كه بنده از سوي رئيس جمهوري، رؤساي مجامع پتروشيمي و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اختيار لازم را براي ورود به موضوع عملكرد پتروشيمي‎ها داشتم، اما هيچ‌گاه لازم نشد از اين اختيارات استفاده كنم، زيرا پتروشيمي‎ها بنا به سهميه تعيين‎شده عمل كردند و هيچ گلايه‎اي نمي‎توان داشت.

وي تصريح كرد: البته پتروشيمي‎هاي خصوصي نيز اقدام‎هايي انجام دادند، اما از آنجا كه وزن‌شان اندك بود شرايط را تغيير نداد.

وزير نفت با بيان اين‎كه نبايد واگذاري پتروشيمي‎ها به اين شكل انجام مي‎شد، اظهار كرد: ما تمايلي براي بازگشت به شرايط گذشته نداريم و از روز نخست واگذاري‎ها نبايد به اين روال اتفاق مي‎افتاد.

زنگنه ادامه داد: بهتر بود شركت ملي صنايع پتروشيمي سهامش را واگذار مي‎كرد تا يك قدرت متمركز اقتصادي در اين بخش باقي بماند.

وي افزود: تلاش همه ما اين است كه برخي ادغام‎ها در پتروشيمي انجام شود و يك پتروشيمي مادر شكل گيرد تا بتواند سرمايه‎گذاري قابل توجهي را انجام دهد.

وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو نبايد عليه هم عمل كنند

زنگنه با بيان اين‎كه وزارت نيرو نبايد بازار خريد گاز را به هم بريزد، گفت: بسياري از كشورها به‌ويژه عراق براي مصرف نيروگاه‌هاي خود از ما گاز خريداري مي‎كنند و اين گاز مصرفي را به برق  تبديل  مي‌كنند و سرانجام آن را مي‌فروشند.

وي ادامه داد: در اين شرايط اگر وزارت نيرو وارد عرصه شود و گاز مجاني را كه براي مصارف نيروگاه‌ها از ما دريافت مي‎كند به برق تبديل كند و به ديگر كشورها بفروشد در عمل بازار خريد گاز كشور را به هم خواهد ريخت، زيرا در اين شرايط ديگر كسي حاضر نيست از ما گاز خريداري كند.

وزير نفت با بيان اين‎كه ما قرار نيست خودمان عليه خودمان عمل كنيم، گفت: بحث اين نيست كه برق يا گاز فروخته شود، بلكه منظورم اين است كه اين دو صنعت نبايد با هم رقابت كنند.

زنگنه اظهار كرد: برق بايد از گاز تبعيت كند و به قيمتي فروخته شود كه بازار گاز را به هم نريزد و هدف بايد خريد گاز براي توليد برق باشد.

انجام اقدام‎هاي اوليه براي اجراي طرح فراگير پالايشي سيراف

وزير نفت در ادامه به احداث هشت پالايشگاه در سيراف اشاره كرد و گفت: اقدام‌هاي اوليه براي احداث اين پالايشگاه‌ها انجام شد و زماني‌كه قرار بود فاينانس‌ها به نتيجه برسد دچار تحريم‌ها شديم.

زنگنه ادامه داد: هم‌اكنون بسته‎اي براي تامين منابع مالي پالايشگاه‎ها، پتروپالايشگاه‎ها و پتروشيمي‎ها در نظر گرفته شده كه تامين منابع مالي براي تكميل طرح فراگير پالايشي سيراف نيز در آن بسته ديده شده است.

به گفته وي، وزارت نفت اوراق فروخته است كه پايان امسال آخرين مهلت سررسيد اين اوراق‎ است و مشكلي در اين باره وجود ندارد.

عملياتي ‎شدن ۶ طرح براي جمع‌آوري گازهاي همراه نفت

وزير نفت در ادامه به عملياتي‎شدن ۶ طرح براي جمع‎آوري گازهاي همراه نفت اشاره كرد و افزود: با اجراي اين طرح‎ها، موضوع جمع‎آوري گازهاي همراه نفت در خشكي پايان خواهد يافت.

زنگنه اظهار كرد: ان‌جي‌ال ۳۱۰۰ دهلران و ان‌جي‌ال ۳۲۰۰ در غرب كارون از جمله طرح‎هايي هستند كه كمتر از ۲ سال آينده عملياتي خواهند شد.

وي با اشاره به طرح ان‌جي‌ال بهبهان به نام طرح پالايش گاز بيدبلند خليج فارس گفت: اين طرحي بزرگ است كه ۵۰ ميليون مترمكعب گاز را شيرين‎سازي و تفكيك مي‌كند و بخشي از آن خوراك پتروشيمي‎ها است و بخش ديگر وارد شبكه گاز خواهد شد.

وزير نفت ادامه داد: در چند ماه اخير ۲ قرارداد با پتروشيمي مارون و شركت صنايع پتروشيمي خليج فارس امضا شد كه تقريبا هرچه گاز در مناطق خوزستان و كهگيلويه و بويراحمد وجود دارد را جمع‌آوري كند و به عنوان خوراك در اختيار پتروشيمي‎ها قرار دهد. قرارداد اين طرح بيع متقابل است و تا ۲ سال آينده عملياتي خواهد شد.

وي افزود: اميدواريم با اقدام‎هاي انجام شده تا ۲ سال آينده شاهد سوزاندن گاز در اطراف شهرها و مناطق خوزستان نباشيم.

سهم ۱۴,۵ درصدي شركت نفت جوابگوي توسعه صنعت نفت نخواهد بود

زنگنه با بيان اين مسئله كه سهم ۱۴,۵ درصدي شركت ملي نفت پاسخگوي توسعه صنعت نفت نخواهد بود، گفت: اين سهم حداقل بايد به ۲۷ درصد افزايش يابد، اما دولت براي تامين منابع مالي خود با كمبود روبه‌روست، بنابراين بايد راه‌حل‎هاي ديگري به‌كار برد.

وزير نفت در ادامه به طرح‌هايي كه قرار است در صنعت نفت كشور اجرايي شود اشاره كرد و افزود: سه فاز از طرح‌هاي پارس جنوبي با ظرفيت ۸۰ ميليون مترمكعب تا پايان سال وارد مدار مي‌شود.

به گفته زنگنه، پتروشيمي كاوه كه عنوان بزرگ‎ترين متانول دنيا را دارد بهمن ماه افتتاح خواهد شد كه ۱۰۰ درصد با توان بخش‎ خصوصي اجرا شده است، همچنين طرح استفاده از اتان يك مورد ديگر از طرح‎هايي است كه قرار است امسال به بهره‌برداري برسد.

وزير نفت در ادامه به روند تكميل فازهاي پالايشگاه ستاره خليج فارس اشاره كرد و افزود: فاز سوم اين پالايشگاه دي‌ماه امسال وارد مدار توليد مي‌شود.

تراز توليد بنزين در كشور شرايط مطلوبي دارد

زنگنه با مثبت ارزيابي كردن تراز توليد بنزين در كشور گفت: تراز بنزين شرايط مطلوبي دارد، اما بنده هميشه تاكيد كرده‌ام كه تراز بنزين را نبايد در پالايشگاه‎ها جست‌وجو كنيد، بلكه اين تراز بايد از سوي صنعت خودروسازي كشور انجام شود.

وي ادامه داد: با افزايش تعداد خودروها سالانه بالغ بر ۱۰ درصد به مصرف بنزين كشور اضافه مي‎شود كه بايد در اين زمينه صنعت خودروسازي پاسخگو باشد.

وزير نفت افزود: ضرورتي براي تشكيل صندوق سرمايه‎گذاري نفت در كشور وجود ندارد و سازوكارهاي موجود براي تامين منابع مالي جوابگو خواهد بود.

زنگنه در پايان تصريح كرد: بنده به همراه تعدادي از همكارانم شبانه‌روز براي شكستن تحريم‌ها تلاش مي‌كنيم. براي ارائه برخي اخبار به مردم به ناچار بايد محتاط عمل كنم، زيرا دشمن ممكن است از اطلاعات داده شده نهايت استفاده را ببرد و در مسير پيشبرد كارها سد ايجاد كند، اما اين را بدانيد كه در اين جنگ نابرابر غيرعادلانه هر چه در توان داريم به‌كار خواهيم گرفت تا مشكلات مردم را كمتر كنيم.
انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها