نفت نيوز: توسعه صنعت بانكرينگ، راهكار مقابله با تحريم‌هاي ارزي و بانكي
شنبه، 14 مهر 1397 - 07:23     کد خبر: 19086

نفت نيوز: ورود به بازارهايي همچون بانكرينگ سوخت و خدمات مرتبط با آن با افزايش تنوع مبادي وارداتي ارز به ايران، ميزان تاثيرگذاري تحريم‌هاي بانكي و ارزي عليه كشورمان را به شدت كاهش مي دهد.

به گزارش نفت نيوز به نقل از خبرنگار مهر، همزمان با توسعه صنعت كشتي‌راني در كشورهاي مختلف، افزايش حمل‌ونقل دريايي، توسعه نفت‌كش‌ها و جابه‌جايي انرژي در آب‌هاي آزاد، نياز به سوخت‌رساني روزبه‌روز گسترده‌تر و به رشته‌اي از فعاليت‌ها منجر شده كه «صنعت بانكرينگ» ناميده مي‌شود. در حال حاضر، بيش از ۹۰ درصد تجارت جهاني كالا از راه دريا انجام مي‌شودو سهم قاره آسيا و منطقه خليج فارس در اين زمينه قابل توجه است.

امروزه بانكرينگ صنعتي نوپا و پر سود در دنيا قلمداد مي‌شود كه ضمن تامين سوخت براي كشتي‌ها و شناورها، خدمات ديگري نظير تامين ابزار و قطعات، تعويض خدمه، هتلينگ و ... را شامل مي‌شود. از اين رو، بنادر بزرگ دنيا، صنعت بانكرينگ را توسعه داده‌اند و از اين راه درآمدهاي زيادي را به دست مي‌آورند. اين صنعت ضمن پتانسيل بالاي ارزآوري براي كشور، زمينه ارتقاي سطح اعتبار اقتصادي و سياسي كشور بانكرينگ كننده، تقويت همكاري‌هاي اقتصادي با كشورهاي همسايه و ارتقاي رتبه بنادر ساحلي را نيز فراهم مي‌كند.

بر اساس آمار ، ۴۰۰ بندر در دنيا به فعاليت بانكرينگ مي‌پردازند. در اين بين، شش بندر فوق بيش از ۶۰ درصد عمليات بانكرينگ را در اختيار دارند.

جايگاه صنعت بانكرينگ در منطقه خليج فارس

ساليانه بيش از ۵۰ هزار كشتي باري و نفتكش وارد خليج فارس مي‌شود. درحال حاضر ارزش بازار فعال بانكرينگ در منطقه خليج فارس بيش از ۳۰ ميليارد دلار برآورده شده است كه ۲۷ ميليارد دلار آن سهم كشور امارات است. بندر فجيره امارات بزرگ‌ترين بندر خليج فارس در زمينه انجام فعاليت‌هاي مرتبط با بانكرينگ محسوب مي‌شود و از اين راه درآمد سرشاري را به دست مي‌آورد.

تا كنون ايران به رغم برخورداري از موقعيت ممتاز ژئوپليتيكي، در استفاده از ظرفيت‌هاي صنعت بانكرينگ موفق نبوده است. سهم ۳ ميليارد دلاري ايران از بازار بانكرينگ منطقه نشان دهنده اين واقعيت است. كوتاه بودن فاصله بنادر ايران تا آبراه بين المللي (فاصله اسكله سلخ و بندر فجيره تا آبراه بين المللي به ترتيب ۵ و ۴۰ مايل است)، تردد بالاي كشتي در آب‌هاي تحت حاكميت ملي ايران، ارائه سوخت باكيفيت‌تر از رقبا باقيمتي مناسب‌تر و بالا بودن ميزان توليد و صادرات سوخت در ايران از ديگر ظرفيت‌هاي صنعت بانكرينگ در ايران است.

 

كوتاهي وزارتخانه‌هاي راه و شهرسازي و نفت 

در واقع، علي‌رغم وجود پتانسيل‌هاي فراوان منطقه‌اي تا كنون اقدامات چشمگيري براي توسعه صنعت بانكرينگ در كشور صورت نگرفته است. هدايت الله خادمي، عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ظرفيت‌هاي توسعه صنعت بانكرينگ در كشور گفت: صنعت بانكرينگ به دليل ارائه خدمات جانبي متعدد ازجمله تجارت‌هايي محسوب مي‌شود كه پتانسيل‌هاي فراوان ارزآوري براي كشور مي‌تواند داشته باشد. موقعيت جغرافيايي مناسب، شرايط ويژه‌اي جهت توسعه بنادر سوخت‌رساني و بانكرينگ در سواحل خليج فارس به وجود آورده است. بندر عباس، جزيره قشم و غيره ازجمله مناطق مستعد براي توسعه اين صنعت هستند.

وي ادامه داد: علي‌رغم پتانسيل‌هاي فراوان منطقه‌اي، طي چند سال گذشته به دليل معيوب بودن سيستم‌هاي بازاريابي نتوانسته‌ايم سهم قابل توجه‌اي از بازار بانكرينگ منطقه داشته باشيم.

نماينده مردم ايذه و باغملك در مجلس با اشاره به اقدامات صورت گرفته در اين حوزه گفت: سال‌هاي گذشته صحبت‌هايي مبني بر توسعه بانكرينگ در جزيره قشم مطرح ولي متاسفانه به فراموشي سپرده شد. نتيجه غفلت مسئولين اين شده است كه درحال حاضر كشور امارات بازار بانكرينگ منطقه را تصاحب كرده است.

طنز تلخ ماجرا /  توسعه صنعت بانكرينگ امارات با نفت خام ايران  

عضو كميسيون انرژي مجلس ادامه داد: كشور امارات درحالي بازاري انحصاري در بانكرينگ دارد كه بخش قابل توجهي از مواد اوليه خود را به صورت خام از ايران خريداري مي‌كند.

خادمي با بيان اينكه توسعه صنعت بانكرينگ ابزاري در راستاي سخت شدن تحريم ايران است گفت: برنامه‌ريزي براي ورود به بازارهايي همچون بانكرينگ سوخت و خدمات مرتبط با آن با افزايش تنوع مبادي وارداتي ارز به كشور ، تحريم‌هاي بانكي و ارزي عليه كشور را سخت مي‌كند.

نماينده مردم ايذه و باغملك در مجلس ادامه داد: علاوه بر گشايش‌هاي ارزي، توسعه اين صنعت به دليل درگير شدن با اقتصادهاي منطقه‌اي و جهاني اهرمي جهت ارتباط با دنيا است و مي‌تواند از تحريم عليه ايران جلوگيري كند.

عضو كميسيون انرژي مجلس در پايان گفت: وزارتخانه‌هاي راه و شهرسازي و نفت بايد در مسير توسعه صنعت بانكرينگ قدم‌هاي  لازم را بردارند. مجلس شوراي اسلامي مطالبه‌اي جدي در اين حوزه دارد. معتقد هستيم براي توسعه اين صنعت هنوز دير نشده است.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها