نفت نيوز: عصر سيطره دلار روبه پايان است
شنبه، 14 مهر 1397 - 07:13     کد خبر: 19083

نفت نيوز: 'عبدالباري عطوان' سردبير روزنامه فرامنطقه اي راي اليوم نوشت: كاهش سيطره دلار به عنوان اصلي ترين ارز رايج جهان آغاز شده است و به فروپاشي كامل نزديك مي شود.

 به گزارش جمعه شب ايرنا، عطوان افزود: تلاش بيشتر كشورهاي جهان براي رهايي از دلار آمريكا به دنبال قلدري، محاصره، تحريم هاي اقتصادي و جنگ هاي پياپي كه ثبات، امنيت و اقتصاد جهاني را برهم زده است، افزايش يافته است.
هنگامي كه كشورهايي مانند چين، روسيه، ونزوئلا و ايران با گام هاي راهبردي و جدي براي رهايي از دلار و جايگزيني ديگر ارزها مانند يوان يا يورو تلاش مي كنند، اين يعني دلار آمريكا متزلزل شده و روزهاي آخر هيمنه و سيطره خود را سپري مي كند.
چين تصميم خود را درباره تكيه بر پول ملي خود براي خريد نفت و قراردادهاي نفتي و جايگزيني پترويوان به جاي پترو دلار از ابتداي سال آينده گرفته است.
اشتباه بزرگ آمريكا در سال 1971 قطع ارتباط دلار با طلا و خروج از توافقنامه 'برتون وودز' بود كه پس از جنگ جهاني دوم به امضا رسيده بود.
به اين ترتيب بانك مركزي آمريكا اجازه يافت ميلياردها دلار اسكناس بدون پشتوانه طلا چاپ كند و نتايج اين اشتباه كه مهمترين آن فروپاشي سيطره دلار است امروز آشكار شده است.
'ژان كلود يونكر' رئيس كميسيون اتحاديه اروپا اقدام آمريكا به اجبار اروپايي ها براي خريد كالا با دلار را به تمسخر گرفت و از سوي ديگر 'برونو لومر' وزير دارايي فرانسه چند روز پيش اعلام كرد كه مي خواهد سيستم وي ارتباطي با دلار نداشته باشد.
خبرگزاري بلومبرگ نيز اعلام كرد كه روسيه ذخاير دلاري خود را به خاطر افزايش خطرات پول آمريكا در مبادلات مالي بين المللي كاهش مي دهد.
جنگ تجاري ترامپ با اروپا و چين و روسيه و افزايش تعرفه هاي واردات نقش مهمي در اتحاد كشورهاي جهان عليه آمريكا و پايان دادن به سيطره اقتصادي آن دارد.
تصميم پنج كشور چين، روسيه، ايران، ونزوئلا و اتحاديه اروپا به تضعيف سلاح تحريم هاي آمريكا منجر خواهد شد زيرا كاهش نقش دلار در مبادلات جهاني، قدرت خريد مصرف كننده آمريكايي را كاهش و از سوي ديگر بهاي كالاي وارداتي را بسيارافزايش مي دهد.
چين با روزانه 8.48 ميليون بشكه بزرگترين واردكننده نفت جهان و روسيه با 7.3 ميليون بشكه پس از عربستان بزرگترين صادركننده نفت است و منطقي است كه اين دو كشور درمبادلات تجاري خود دلار را كنار بگذارند.
اطلاعات موثقي وجود دارد كه چين درحال تلاش به فشار عربستان سعودي است تا بهاي نفت خود را به يوان دريافت كند و اگر عربستان اين موضوع را نپذيرد، چين نياز نفتي خود را از ديگر طرف ها تامين مي كند.
هم اكنون بيشتر صادرات نفت ايران و كشورهاي خليج فارس به چين و كشورهاي شرق آسيا مي رود و به عبارتي ديگر روزانه 18 ميليون بشكه نفت از تنگه هرمز عبور مي كند كه 80 درصد آن به بازارهاي آسيايي و بويژه چين و هند مي رود.
به فشار ترامپ براي باجگيري بيشتر از عربستان و ديگر كشورهاي خليج فارس نيز بايد از اين زاويه نگاه كرد كه با هدف ترساندن اين كشورها و مجبور كردن آن ها به ماندن در زير چتر حمايت آمريكا و جلوگيري از حذف دلار انجام مي شود.
آمريكا ممكن است براي حفظ قدرت و برتري پول خود هركاري انجام دهد و از شعله ور كردن جنگ جديد و تجاوز به ديگر كشورها نيز دريغ نكند.
سوال اين است كه آيا ممكن است آمريكا به جنگ چين يا روسيه و يا ايران برود؟
چين، عراق نيست كه 12 سال محاصره باشد و به تازگي از جنگ هشت ساله با ايران خارج شده باشد و ولاديمير پوتين نيز معمر قذافي نيست بلكه شخصي است كه بر تخت كشوري بزرگ تكيه زده است كه هزاران كلاهك هسته اي دارد.
جنگ ارزها كه موضوع اصلي آن سرنگوني دلار امريكا از عرش است آغاز شده و ممكن است به جنگ جهاني سوم منجر شود.
انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها