نفت نيوز: گزارش كامل ۲ واحد پتروشيمي و فاز يك نيروگاه مجتمع پتروشيمي دماوند توسط رئيس جمهور
سه شنبه، 13 شهریور 1397 - 12:18     کد خبر: 19079

نفت نيوز: فاز سوم پتروشيمي پرديس، پتروشيمي مرجان و فاز يك نيروگاه مجتمع پتروشيمي دماوند هم‌اكنون با حضور دكتر حسن روحاني، رئيس جمهوري، بيژن زنگنه، وزير نفت، سرتيپ امير حاتمي، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهوري، در عسلويه به بهره‌برداري رسمي رسيد.

به گزارش نفت نيوز به نقل از شانا ، با بهره‌برداري از دو مجتمع توليدي فاز سوم پتروشيمي پرديس و پتروشيمي مرجان، ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي و فرآورده‌هاي پليمري ايران كه اكنون حدود ۶۲ ميليون و ۱۵۰ هزار تن (بدون احتساب پتروشيمي تعطيل شده آليانس) است از مرز ۶۵ ميليون و ۵۵۰ هزار تن در سال عبور مي‌كند.

ظرفيت توليد سالانه فاز سوم پتروشيمي پرديس، يك ميليون و ۷۵۵ هزار تن اوره و آمونياك و ظرفيت توليد سالانه پتروشيمي مرجان يك ميليون و ۶۵۰ هزار تن متانول است.

پرديس بزرگ‌ترين توليدكننده اوره جهان

با آغاز به كار رسمي فاز سوم پتروشيمي پرديس، اين مجتمع به بزرگ‌ترين توليدكننده اوره و آمونياك منطقه خاورميانه با ظرفيت توليد سالانه پنج ميليون و ۲۶۵ هزار تن اوره و آمونياك تبديل مي‌شود.

هزينه اجراي اين پروژه ۵۰۲ ميليون يورو بوده كه از محل درآمد فازهاي نخست و دوم مجتمع پتروشيمي پرديس تامين شده ‏است. اين هزينه شامل احداث واحدهاي جانبي يوتيليتي از جمله دو بويلر هر كدام به ظرفيت ۱۵۰ تن در ساعت، طرح توسعه ‏آبگير و احداث واحد توليد آب ‏DM‏ به ظرفيت ۳۰۰ مترمكعب در ساعت است.

واحد آمونياك فاز سوم پتروشيمي ‏پرديس از زمان بهره‌برداري در آبان‌ماه پارسال تاكنون موفق به توليد ۳۲۷ هزار تن آمونياك شده كه اين ميزان معادل ‌‏۶۹ درصد برنامه پيش بيني شده تا پايان شهريورماه امسال است.

در اين مدت واحد اوره فاز سوم، ۴۰۱ هزار تن اوره توليد كرده است كه پيش بيني مي‌شود اين ‏مقدار تا پايان شهريورماه به ۵۲۲ هزار تن برسد. بر اين اساس تا پايان شهريورماه واحد اوره فاز سوم پتروشيمي ‏پرديس به ۷۰ درصد برنامه پيش‌بيني شده خود دست مي‌يابد.

افتتاح طرح جديد متانول پتروشيمي مرجان

توليد تجاري پتروشيمي مرجان با ظرفيت توليد يك ميليون و ۶۵۰ هزار تن متانول از ۲۹ مرداد ماه امسال آغاز شده و با توجه به آماده نبودن فازهاي دو و سه طرح پتروشيمي دماوند، واحد توليد اكسيژن پتروشيمي مرجان به منظور تامين برخي خدمات يوتيليتي (خدمات پشتيباني) امسال به بهره‌برداري رسيده است.

شركت پتروشيمي دماوند، مجري طرح تامين يوتيليتي و آفسايت فاز دوم پتروشيمي منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس است. پيش از اين قرار بود يوتيليتي واحدهاي پتروشيمي فازدوم عسلويه مانند فاز يك، به صورت متمركز تامين شود، اما با توجه به روند پيشرفت پتروشيمي مرجان و زمان‌بر شدن روند خصوصي‌سازي طرح دماوند، پتروشيمي مرجان با تغيير راهبرد و براي جلوگيري از تاخير در توليد، اقدام به ساخت واحد ASU (توليد اكسيژن) كرده است.

گشايش فاز نخست نيروگاه مجتمع پتروشيمي دماوند

گشايش فاز نخست نيروگاه مجتمع پتروشيمي دماوند شامل نيروگاه با ظرفيت توليد يك هزار و ۹۰۰ مگاوات برق شامل ۱۲ توربين و واحد بخار اين نيروگاه، امروز به بهره‌برداري رسمي رسيد. در كنار راه‌اندازي واحدهاي توليد برق و بخار پتروشيمي دماوند، با بهره‌برداري از تاسيسات GIS و پست‌هاي انتقال برق، هم‌اكنون امكان تامين برق مورد نياز طرح‌هاي به بهره‌برداري رسيده و پروژه‌هاي در حال ساخت پتروشيمي در فاز دوم منطقه ويژه پارس هم فراهم شده است.

صنعت نفت، گاز و پتروشيمي در صف مقدم جنگ اقتصادي قرار دارند
رئيس جمهوري گفت: امروز روز جنگ اقتصادي و رواني در برابر ملت ايران است و در صف مقدم اين جنگ، بخش‌هايي هستند كه بار اقتصاد را بر دوش دارند و مهم‌ترين آنها صنعت نفت، گاز و پتروشيمي است.

دكتر حسن روحاني، روز سه‌شنبه ( ۱۳ شهريورماه) در آيين بهره‌برداري از سه طرح بزرگ پتروشيمي با بيان اين‌كه تلاشگران صنعت نفت، امروز گام بلندي در مسير عزت ايران، توليد و اشتغال برداشتند، گفت: بهره‌برداري سه واحد عظيم پتروشيمي در يك روز، ثابت مي‌كند كه از مشكلات عبور خواهيم كرد و دشمنان قادر به توقف ملت ايران در مسير پيشرفت نيستند.

وي با اشاره به اين‌كه دشمن فقط زماني موفق مي‌شود كه اميد و حركت ما متوقف شود، افزود: دشمنان مشكلاتي بر مردم تحميل مي‌كنند، اما محال است بر ايران و ايرانيان مسلط شوند و اين‌كه ما را به پيش از سال ۵۷ برگردانند، آرزويي است كه محقق نمي‌شود.

افتتاح طرح‌هاي پتروشيمي گامي در مسير اشتغال‌زايي و ارزآوري

رئيس جمهوري به افتتاح طرح‌هاي عظيم پتروشيمي اشاره و تصريح كرد: اجراي اين طرح‌ها گامي در مسير اشتغال‌آفريني براي جوانان، خودكفايي، اقتصاد مقاومتي و ارزآوري بيشتر براي كشور و مايه افتخار همه ماست.

روحاني ادامه داد: صنعت نفت افزون بر توليد، در طول بيش از ۱۰۰ سال گذشته در تحولات مهم سياسي ايران هم تاثيرگذار بوده است و در كمتر حادثه بزرگ و مهمي است كه نقش بسيار ارزشمند كاركنان تلاشگر صنعت نفت آشكار و روشن نباشد. در سال ۵۷ انقلاب ما وقتي پيروز شد كه صنعت نفت در كنار انقلاب و انقلابيون قرار گرفت.

وي با اشاره به اين‌كه در دوران دفاع مقدس اگر كارگران پرتلاش اين صنعت نبودند، به راحتي مردم از انرژي مورد نيازشان محروم مي‌شدند، عنوان كرد: اگر تلاش اين تلاشگران نبود نه تنها زندگي و حرارت و روشنايي خانه مردم، بلكه حتي ابزار جنگي ما هم نمي‌توانست به حركت در بيايد. هركجا صنعت نفت ما آسيب مي‌ديد، بلافاصله همه كارگران و مهندسان براي بازسازي و بازآفريني آن بسيج مي‌شدند.

رئيس جمهوري افزود: در دوره‌اي كه مسئوليت پدافند هوايي را به عهده داشتم هركجا بمباران مي‌شد ساعت يا روز بعد براي بازديد مي‌رفتيم و آنجا مي‌ديديم كه همه كارگران و مهندسان چگونه پس از بمباران مي‌آمدند و همه توان خود را به‌كار مي‌گرفتند و اين حركت و گردش عظيم انرژي را به حالت اول برمي‌گرداندند.

روحاني با بيان اين‌كه در دوران شكوفايي نظام و كشور، وارد مرحله جديدي از توطئه بيگانگان شده‌ايم، گفت: همان‌هايي كه مي‌خواستند مانع پيروزي ما در انقلاب و دفاع ۸ ساله شوند اما ناموفق بودند، امروز هم در روز شكوفايي اين كشور در برابر عظمت ملت ايران توطئه‌هاي جديد خود را آغاز كرده‌اند. آنها در هر توطئه‌اي مشكل براي ما درست مي‌كنند و مسير و جاده همواري را كه براي حركت ما آماده بوده، با مشكلاتي مواجه مي‌سازند، اما امكان ندارد ملت ايران را از حركت، تلاش و پيشرفت باز دارند، اين كار امكان‌پذير نيست.

همزماني افتتاح پروژه‌هاي جديد با تحريم‌هاي جديد

رئيس جمهوري افزود: برخي طرح‌ها و پروژه‌هايي كه امروز به بهره‌برداري رسيد در دوران تحريم آغاز شد و امروز هم در دوره‌اي كه دشمن در فكر تحريم‌هاي جديد و اجراي آنهاست، افتتاح شده و پروژه‌هايي نيز همزمان امضا شد كه آغاز مي‌شود.

وي با تاكيد بر اين‌كه دشمن فقط زماني موفق مي‌شود كه اميد و حركت ما متوقف شود، گفت: اگر حركت و تلاش ما ادامه پيدا كند، حتما دشمن ناموفق خواهد بود. امروز مردم با مشكلات جديدي مواجه هستند و همه ما در زندگي اين را لمس مي‌كنيم، پس دشمن مي‌تواند براي ما مشكل درست كند، اما قادر نيست به اهدافش برسد و اين براي ما مثل روز روشن است.

روحاني با بيان اين‌كه دشمن، ايران عزتمند، مستقل و تاثيرگذار در منطقه و جهان را نمي‌پسندد، تصريح كرد: دشمن مي‌گويد ايراني مي‌خواهم در اختيار و مشت من كه با اراده من مسيرش را انتخاب كند، سودش در اختيار من باشد و بتوانم از نو سلطه‌ام را بر ايران به دست آورم، البته رسيدن به اين هدف از محالات است و امكان ندارد كه بدخواهان موفق شوند ما را به پيش از سال ۵۷ برگردانند.

رئيس جمهوري عنوان كرد: اينها مي‌خواهند ما را به ۴۰ سال عقب برگردانند، تسليم شويم و بگوييم اشتباه كرديم كه خواستيم مستقل شده و روي پاي خود بايستيم. اشتباه كرديم شما را از كشور بيرون رانديم و اشتباه كرديم كه به عنوان ايران مي‌خواهيم در منطقه تأثيرگذار باشيم، اشتباه كرديم كه گفتيم مردم‌سالاري ديني مي‌خواهيم. اين آرزوهاي دشمن هيچ‌وقت محقق نخواهد شد.

افتتاح‌ پروژه‌هاي پتروشيمي نماد تلاش، فعاليت، ايثار و فداكاري

وي با تاكيد بر اين‌كه از مشكلات عبور خواهيم كرد و دليلش امروز به ثمر نشستن تلاش‌هاي چندساله شما در عسلويه است، گفت: امروز سه واحد مهم به بهره‌برداري رسيده است، واحد پتروشيمي مهم مرجان كه سالانه يك ميليون و ۶۵۰ هزار تن را به عنوان محصول توليد مي‌كند و فاز سوم يك واحد پتروشيمي مهم به نام پرديس كه مجموعه محصولاتش سالانه يك ميليون و ۷۵۵ هزار تن است و نيروگاه دماوند با توليد ۶۴۸ مگاوات برق كه مي‌تواند تامين‌كننده خدمات جانبي واحدهاي مختلف پتروشيمي باشد. اين افتتاح‌ها نشان مي‌دهد ما در مسير تلاش، فعاليت، ايثار و فداكاري هستيم.

روحاني با بيان اين‌كه ميزان اشتغال در كشور افزوده خواهد شد، افزود: همين طرح براي بيش از ۱۳۰۰ نفر اشتغال مستقيم و تعداد زيادي اشتغال غيرمستقيم به‌وجود مي‌آورد. يعني در مسير اشتغال و توليد حركت مي‌كنيم و ميلياردها دلار براي توليد به منظور تامين نياز داخل و صادرات سرمايه‌گذاري كرده‌ايم و سود ميلياردها دلاري در سال‌هاي آينده پيش روي ملت ايران است.

رئيس جمهوري تصريح كرد: امروز هر فاز، طرح و پروژه‌اي كه كلنگ زده شود به معناي انقلابيگري و به معناي تلاش براي عزت ملت ايران است. هر پروژه‌اي هم كه افتتاح شود معنايش اين است كه اين ملت در مسير تلاش و فعاليت خود هيچگاه نمي‌ايستد و تلاش خود را ادامه مي‌دهد.

وي با اشاره به اين‌كه هميشه شروع فعاليت واحد توليدي در كشور براي ما خوشحال‌كننده است، گفت: اما اين‌كه در يك روز آن هم در شرايطي كه بدخواهان و دشمنان به فكر خودشان در روزهاي فشار بر مردم و تحريم غيرقانوني و ظالمانه به ملت ايران هستند، در اين ايام مي‌توانيم سه طرح مهم را افتتاح كنيم به معناي پيروزي در برابر نقشه‌هاي دشمن است.

روحاني عنوان كرد: ملت بزرگ ايران در طول تاريخ با مشكلات زيادي به صورت جنگ و خشكسالي و دعواهاي منطقه‌اي مواجه بوده، اما مردم همواره عزت خود را نفروختند.

رئيس جمهوري ادامه داد: هيچ وقت نبوده كه ملت ايران دست نياز به سوي ديگران دراز كند و هميشه براي نان و زندگي و عزتش مقاوم ايستاده است. امروز هم ممكن است مشكلاتي داشته باشيم، اما بدون شك از اين مشكلات با وحدت، اتحاد و تلاش و فعاليت عبور خواهيم كرد.

بهره‌برداري از ۱۴ طرح بزرگ پتروشيمي از سال ۹۲ تا امروز

وي با تاكيد بر اين‌كه كاروان تلاش و سازندگي ما متوقف نمي‌شود و اين مسير ادامه مي‌يابد، گفت: ۱۴ طرح بزرگ پتروشيمي از سال ۹۲ تا امروز  به بهره‌برداري رسيده است و روند افتتاح طرح‌هاي مرتبط با پتروشيمي امسال و سال‌هاي آينده همچنان ادامه مي‌يابد، به گونه‌اي كه حدود ۶ طرح ديگر در سال ۹۸ افتتاح خواهد شد.

صنعت نفت، گاز و پتروشيمي از صنايع بسيار مهم و تاثيرگذار كشور هستند

روحاني صنعت نفت، گاز و پتروشيمي را از صنايع بسيار مهم و تاثيرگذار كشور برشمرد و گفت: اين‌كه در بحث انرژي روي پاي خود بايستيم و بتوانيم نفت و گاز خودمان را تامين كنيم خيلي مهم است.

رئيس جمهوري با اشاره به خودكفايي كشور در توليد گازوييل و گاز و در آينده‌اي نزديك در بحث بنزين، تصريح كرد: خداوند نعمت بزرگي به ما داده است. اين نعمت را بايد روزافزون كنيم. خداوند نفت خام را به عنوان نعمت به ما داده است، اما اين‌كه اين گاز و نفت را چگونه تبديل كنيم و از خام‌فروشي فاصله بگيريم و با تكميل يك سلسله حلقه‌ها، محصول پرارزش‌تري به دنيا و جامعه عرضه كنيم مهم است و رسيدن به اين هدف با جذب سرمايه‌هاي داخلي و خارجي ممكن است.

موفقيت‌هاي ايران در عرصه توليد نفت و دفاع از حق خود در اوپك

وي با قدرداني از زحمات همه تلاشگران عرصه صنعت نفت گفت: ما در چند سال اخير در عرصه توليد نفت، دفاع از حقمان در سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك)، در حوزه گاز و خودكفايي در اين حوزه و همچنين پتروشيمي به موفقيت‌هاي خوبي دست يافتيم.

صنعت نفت، گاز و پتروشيمي در صف مقدم جنگ اقتصادي قرار دارند

روحاني افزود: امروز روز جنگ اقتصادي و رواني در برابر ملت ايران است و در صف مقدم اين جنگ، بخش‌هايي هستند كه بار اقتصاد را بر دوش دارند و از مهم‌ترين آنها صنعت نفت، گاز و پتروشيمي است. وقتي دشمن مي‌خواهد ما را تحريم كند دست روي نفت و صادرات نفت و پتروشيمي مي‌گذارد و اين نشان مي‌دهد كه در اين مبارزه شما تلاشگران عرصه صنعت نفت، در خط مقدم اين مبارزه هستيد.

رئيس جمهوري عنوان كرد: ما با همه توان مي‌كوشيم هم نفت توليد و هم صادر كنيم. ما هم مواد پتروشيمي توليد و هم صادر مي‌كنيم و امروز براي تامين نيازمندي‌هاي ارز كشور، پتروشيمي بار سنگيني را بر دوش گرفته است.

وي ادامه داد: تامين بخش بزرگي از ارز بازار ثانويه بر دوش پتروشيمي‌هاست، اين‌كه محصول توليدي شما سالانه مي‌تواند ۱۲ ميليارد تا ۱۴ ميليارد دلار كمتر يا بيشتر ارزآوري داشته باشد، معنايش اين است كه شما در خط اول مبارزه هستيد و دشمن مي‌خواهد در همين زمينه فشار وارد كند.

واحدهاي تكميل شده بايد به مردم واگذار شود

روحاني عنوان كرد: بخش‌هاي دولتي و بخش‌هاي عمومي غيردولتي بايد به محض اين‌كه هر واحدي را تكميل كردند، بلافاصله به فكر فروش و واگذاري آن به مردم باشند و همان موقع كه خيال‌تان راحت شد كه همه بخش‌هاي آن واحد تكميل شده در بازار فروش عرضه كنيد.

رئيس جمهوري گفت: آن‌كه مي‌گفتند همه آنهايي كه امروز در صنعت پتروشيمي فعال هستند و مي‌خواهند آينده روشن‌تري برايشان ترسيم شود تا راحت‌تر در بازار بورس فعال شده و سهام‌شان را واگذار كنند و با پولي كه به دست مي‌آورند، پروژه‌هاي نيمه تمام ديگري كه در اختيار دارند را تكميل كنند، حرف درستي است. اگر مشكلي در اين زمينه وجود دارد بايد حل شود، اگر نسبت به آينده يا نسبت به قيمت ترديدهايي وجود دارد، اين ترديدها را بايد رفع كنيم تا اين كار به خوبي انجام بگيرد.

وي اهميت توجه به مسائل زيست محيطي را مورد تاكيد قرار داد و افزود: نكته مهم ديگري كه امروز با آن مواجه بوديم، امضاي قرارداد بسيار خوب براي مشعل‌ها و گاز بود. گاز در اين مشعل‌ها مي‌سوزد و آنچه نصيب مردم مي‌كند، آلودگي است و آنچه نصيب صاحبان آن مي‌كند اين‌كه محصول‌شان آتش مي‌گيرد و مي‌سوزد و موجب آزار ديگران مي‌شود. مسئله محيط زيست بسيار مهم است و كاري كه اينجا انجام مي‌دهيد براي منطقه و استان بوشهر، منطقه عسلويه، دير، كنگان و ديگر نقاط بسيار مهم است، اما در عين حال از لحاظ محيط زيستي بايد به فكر مردم  بود كه آزار نبينند.

روحاني تاكيد كرد: بايد همه اقدام‌هاي محيط زيستي را كه لازم است انجام دهيم و ۲ قراردادي كه امروز امضا شد و عمدتا مربوط به منطقه خوزستان و كهگيلويه و بوير احمد و شرق كارون بود ان‌شاء‌الله شبيه آن در اينجا هم انجام بگيرد. همين قراردادي كه امضا شد و وزير نفت گفت گاز جمع‌آوري شده ۲۲ ميليون متر مكعب خواهد بود و اين از لحاظ اقتصادي و اشتغال به نفع كشور است و به بهبود شرايط زيست محيطي كمك مي‌كند و همه اين‌ها گام‌هاي بسيار مهمي است كه برداشته شده است.

عسلويه پايتخت انرژي كشور است

رئيس جمهوري در ادامه با اشاره به اين‌كه عسلويه به تعبيري پايتخت انرژي كشور و منطقه بسيار مهم و ارزشمندي است، گفت: مردم بومي اين منطقه بايد از اين حركت اقتصادي به خوبي بهره بگيرند. كاري كه وزير نفت عنوان كرد كه اينجا و در غرب كارون كلاس‌هاي تقويتي و آموزشي براي بچه‌ها گذاشتند و آنها توانستند با اين كلاس‌ها در كنكور رتبه‌هاي بالايي را كسب كنند و به دانشگاه راه يابند و چند سال ديگر در همين محيط‌هاي صنعتي مديريت را به عهده بگيرند، اقدام ارزشمندي است. در اين منطقه هر مقدار كاري كه مردم بومي مي‌توانند انجام دهند، اولويت كار با مردم اين منطقه است. بايد كار را به آنها واگذار كنيم.

بيشترين فرصت‌هاي شغلي بايد در اختيار مردم عسلويه باشد

وي با تاكيد بر اين‌كه بيشترين فرصت‌هاي شغلي بايد در اختيار مردم منطقه باشد، تصريح كرد: مردم مناطق نفت‌خيز بايد از مواهب آن بيشترين بهره را داشته باشند. استاندار منطقه درباره ميزان حضور ساكنان منطقه در اين طرح‌ها گفت در گذشته بيش از ۲۰ درصد بوده و هم اكنون بيش از ۳۰ درصد شده است. اين ارقام بسيار كم است، اگر بيش از ۲۰ درصد بوده كم است و اگر بيش از ۳۰ درصد شده، باز هم كم است. مردم بومي بايد از اين تحول اقتصادي در زندگي خود سود ببرند.

فعاليت‌هاي خيره‌كننده در حوزه گازرساني در ۵ سال اخير

روحاني حفظ محيط زيست را از اولويت پروژه‌هاي حوزه انرژي دانست و گفت: از ابتداي دولت يازدهم به وزير نفت دو سه نكته گفتم و خوشحالم كه همه اينها دارد دنبال مي‌شود. نخستين آن گازرساني به روستاها بود كه كار بسيار بزرگي در اين پنج سال صورت گرفته است. هر روز تعدادي از روستاهاي ما وارد اين مدار مي‌شوند و در اين دوره چهار تا پنج ساله بيش از ۱۳ هزار روستا به شبكه گاز كشور متصل شده‌اند و اين كار بسيار ارزشمند است و ادامه مي‌يابد و ان‌شاء‌الله مسئله گازرساني به روستاها در اين دولت تمام مي‌شود و يكي دو استان عقب هستند كه آنها را هم بايد پيش ببريم.

بخش بزرگي از فروش نفت ما بايد از خارك به جاسك منتقل شود

رئيس جمهوري عنوان كرد: مسئله دومي كه به وزير نفت گفتم همين گازهايي است كه در اين مشعل‌ها مي‌سوزد. امروز طرح اجراي آن با سرمايه‌گذاري داخلي امضا شد و با اجراي آن ضمن حفظ محيط زيست، از سوختن يك منبع اقتصادي جلوگيري مي‌شود. سومين مسئله فروش نفت ما بيرون از خليج فارس و در درياي عمان بود. اين براي من بسيار مهم و موضوعي استراتژيك است و بايد فروش بخش بزرگي از نفت ما از خارك به جاسك منتقل شود و اين كار هم امسال آغاز شده است و در دولت دوازدهم ان‌شاء‌الله پايان خواهد يافت تا به اين ترتيب بتوانيم به وعده و قولي كه به مردم داده‌ايم، وفادار باشيم.


افتتاح طرح‌هاي پتروشيمي نماد اجراي اقتصاد مقاومتي در كشور است
وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در مراسم بهره‌برداري از ۲ واحد پتروشيمي و فاز يك نيروگاه مجتمع پتروشيمي دماوند، اجراي اين طرح‌ها را نماد اجراي اقتصاد مقاومتي، جذب سرمايه‌ و افزايش صادرات و ارزآوري براي كشور عنوان كرد.

سرتيپ امير حاتمي، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، روز سه‌شنبه ( ۱۳ شهريورماه) در آيين بهره‌برداري رسمي از ۲ واحد پتروشيمي و فاز يك نيروگاه مجتمع پتروشيمي دماوند در حضور دكتر حسن روحاني، رئيس جمهوري، بيژن زنگنه، وزير نفت، محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهوري در عسلويه خطاب به رئيس جمهوري گفت: اين مراسم مبارك، نمادي از اجراي اقتصاد مقاومتي و بلوغ مديريتي كشور در آستانه دهه پنجم عمر انقلاب اسلامي است.

وي افزود: اكنون در شرايط تحريم و اوج عناد دشمنان انقلاب اسلامي شاهد رشد و توسعه طرح‌هاي بزرگي در كشور هستيم كه سبب توليد سالانه يك ميليون و ۶۵۰ هزار تن متانول در پتروشيمي مرجان و توليد سالانه يك ميليون و ۷۵۵ هزار تن اوره و آمونياك در پتروشيمي پرديس مي‌شود، طرح نيروگاه دماوند نيز براي تامين آب و بخار اين طرح‌ها و ۲۲ طرح پتروشيمي راه‌اندازي شده است.

حاتمي، رقم سرمايه‌گذاري براي اجراي طرح‌هاي ياد شده را حدود يك ميليارد و ۳۰۰ ميليون يورو عنوان كرد كه ۱۵ درصد از اين مبلغ، سرمايه‌گذاري مستقيم است و بقيه نير از طريق فاينانس خارجي تامين شده است.

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح راه‌اندازي طرح‌هاي پتروشيمي جديد در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس را سبب ايجاد اشتغال مستقيم براي بيش از يك هزار و ۲۰۰ نفر نيروي انساني اعلام كرد كه افزون بر تامين نيازهاي داخلي، سبب ارزآوري و افزايش صادرات براي كشور شده و گامي بلند براي مقابله با دشمنان است.

وي موفقيت‌آميز بودن راه‌اندازي طرح‌هاي پتروشيمي پرديس، مرجان و دماوند را در سايه همكاري صميمانه وزارت نفت، صندوق بازنشستگي نيروهاي مسلح و سرمايه‌گذاران دانست و گفت: مديران صندوق بازنشستگي نيروهاي مسلح در آستانه آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامي توانسته‌اند رويه جهادي در پيش گيرند تا نه تنها در عرصه دفاع، بلكه در عرصه صنعت و انقلاب گام بلندي بردارند كه نماد هوشمندي مديريتي و اقتصادي است تا منافع حدود ۳ ميليون نفر از جمعيت كشور يعني بازنشستگان نيروهاي مسلح را تامين كنند، بنابراين سرمايه اين صندوق را در يكي از سودآورترين منابع كشور يعني پتروشيمي سرمايه‌گذاري كردند.

حاتمي در پايان خطاب به رئيس جمهوري، خواستار فراهم شدن امكان فروش سهام پتروشيمي‌ها در بورس و جذاب شدن قيمت سهام پتروشيمي‌ها شد.


توليد اتان ايران در سال ۹۹ به ۱۷,۶ ميليون تن مي‌رسد
وزير نفت با اشاره به دو برابر شدن توليد اتان از سال ۹۲ تا ۹۶ گفت: براساس برآوردها، توليد اتان در صنعت پتروشيمي ايران در سال ۹۸ به ۱۲.۷۵ ميليون تن و در سال ۹۹ به ۱۷.۶ ميليون تن مي‌رسد.

بيژن زنگنه در آيين افتتاح ۲ طرح پتروشيمي و فاز نخست نيروگاه مجتمع پتروشيمي دماوند و همچنين امضاي ۲ قرارداد جمع‎آوري گازهاي همراه نفت، اظهار كرد: در پنج سال اخير ۱۲ طرح در صنعت پتروشيمي به جز سه طرح اخير به بهره‌برداري رسيده است.

وي از پتروشيمي ايلام، لرستان، واحد اسيد سولفوريك اروميه، مهاباد، آمونياك و اوره شيراز، پتروشيمي كردستان، كارون، واحد PBR و SBR (تخت جمشيد) به عنوان پتروشيمي‌هايي كه در سال‎هاي ۹۲ تاكنون به بهره‎برداري رسيده است نام برد و افزود: ارزش محصولات اين واحدها بر اساس قيمت‌هاي امروز سه ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار بدون اين سه طرح است.

وزير نفت ويژگي‌هاي طرح‎هاي جديد پتروشيمي يعني فاز سوم آمونيك و اوره پرديس، متانول مرجان و فاز نخست مجتمع نيروگاه پتروشيمي دماوند را تشريح كرد و افزود: مجموع سرمايه‌گذاري اين طرح‎ها، حدود يك ميليارد و ۸۵۰ ميليون دلار بوده است.

زنگنه ارزش محصولات فاز سوم اوره و آمونياك پرديس و متانول مرجان را ۸۳۴ ميليون دلار عنوان كرد و افزود: ظرفيت فاز سوم اوره و آمونياك يك ميليون و ۷۵۵ هزار تن و متانول مرجان يك ميليون و ۶۵۰ هزار تن در سال است.

وي به افزايش توليد و صادرات محصولات پتروشيمي در عسلويه از سال ‎۹۲ تاكنون اشاره كرد و افزود: پتروشيمي مرواريد، كاويان، انتخاب و پلي استايرن تخت جمشيد پارس در اين سال‌ها به بهره‌برداري رسيد.

وزير نفت ظرفيت اين واحدها را حدود ۲ ميليون تن در سال عنوان كرد و گفت: ارزش محصولات اين چهار مجتمع بر پايه قيمت سال ۹۰، چهار ميليارد و ۳۵۹ ميليون دلار است.

زنگنه با بيان اين كه در سال‎هاي اخير تحولات مهمي در صنعت پتروشيمي رخ داده است، يادآور شد: با توجه به افزايش خوراك تحويلي به پتروشيمي‌ها، توليد اين واحدها به ميزان ۵.۴ ميليارد دلار بر پايه قيمت پايه سال ۹۰ افزوده شده است.

وي ادامه داد: توليد محصولات پتروشيمي از نظر وزني از ۴۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تن در سال ۹۲ به ۵۴ ميليون تن رسيده است.

وزير نفت با بيان اين كه گاز تحويلي به نيروگاه‌ها از ۳۸ ميليون مترمكعب در سال ۹۲ به ۵۱ ميليون مترمكعب در سال ۹۶ رسيده است، تصريح كرد: از اين ميزان ۱۶ ميليون مترمكعب خوراك اين واحدهاست و بقيه به عنوان سوخت مصرف مي‌شود.

افزايش ۲ برابري ظرفيت توليد اتان كشور در ۴ سال

زنگنه در ادامه به تحولات توليد اتان به‌عنوان مهم‌ترين پايه محصولات پتروشيمي در سال‎هاي اخير اشاره كرد و افزود: در سال ۹۲ كل توليد اتان ۳.۸ ميليون تن در سال بود كه اين رقم در سال ۹۶ به ۶.۱۱ ميليون تن در سال رسيده است و پيش بيني مي‌شود اين رقم در سال ۹۷ به ۸ ميليون تن برسد.

وي با بيان اين‌كه هر يك تن اتان با حداقل هزار دلار صادرات برابري مي‌كند، تصريح كرد: براساس برآوردها، توليد اتان در سال ۹۸ به ۱۲.۷۵ ميليون تن و در سال ۹۹ به ۱۷.۶ ميليون تن مي‌رسد.

وزيرنفت با بيان اين كه اجراي طرح پالايش گاز بيدبلند خليج فارس براي توليد اتان در دستوركار است، افزود: اين طرح كه ۲ ميليارد فوت مكعب خوراك از گازهاي منطقه خوزستان دريافت مي‌كند، نيمه نخست سال آينده وارد مدار مي‌‌شود.

وي از واحدهاي استحصال اتان پارسيان، ان‎جي‎ال ۳۲۰۰ در غرب كارون، ان‎جي‎ال ۳۱۰۰ در منطقه ايلام و تكميل ان‎جي‎ال خارك به‌عنوان ديگر پروژه‌هاي توليد اتان نام برد و افزود: واحد بوشهر به‌عنوان يكي ديگر از واحدهاي توليد اتان سال آينده عملياتي مي‌شود.

زنگنه با بيان اين‌كه متانول كاوه، فاز نخست پتروشيمي بوشهر، الفين پتروشيمي ايلام، متانول سبلان، كود شيمايي لردگان، پتروشيمي مياندوآب و SPR صدف بوشهر از جمله طرح‎هاي مهم ديگري هستند كه در دست اقدام قرار دارند و ارزش محصولات آنها بيش از ۲,۵ ميليارد دلار است، گفت: مجموع سرمايه‌گذاري اين طرح‌ها در مرحله نخست ۴ ميليارد دلار است.

سيراف؛ چشم‎انتظار سرمايه

وزير نفت در اين برنامه به طرح فراگير پالايشي سيراف كه تكميل‌كننده زنجيره پتروشيمي است، اشاره كرد و افزود: اين مجتمع ظرفيت پالايش ۴۸۰ هزار بشكه ميعانات گازي را دارد و قراردادهاي آن آماده اجرا بود كه به دليل مشكلاتي كه پيش آمد متاسفانه متوقف شد و اكنون كسي آن را فاينانس نمي‌كند.

وي اظهار اميدواري كرد با كمك صندوق توسعه ملي، اين طرح تا پايان دولت اجرايي شود كه در اين صورت ديگر ميعاناتي براي صادرات وجود نخواهد داشت و همه آن در كشور مصرف مي‌شود.

پايان سوزاندن گازهاي مشعل در خوزستان

زنگنه گفت: آقاي رئيس جمهور، يكي از دستوراتي كه به من داديد و از من به جد خواستيد پيگيري كنم، جلوگيري از سوزاندن گازهاي همراه نفت بود. امروز ۲ قرارداد امضا مي‌شود كه با اجراي كامل آن، ما ديگر در خوزستان و كهگيلويه و بويراحمد گاز مشعل نخواهيم داشت.

به گفته وي، اين ۲ قرارداد در قالب بيع متقابل و با هدف جلوگيري از سوزاندن ۲۲ ميليون متر مكعب گاز (در روز) امضا و بخش عمده محصولات به خوراك واحدهاي پتروشيمي تبديل مي‌شود.

وزير نفت ارزش اين قراردادها رايك ميليارد و ۲۱۶ ميليون دلار عنوان كرد و افزود: شركت هلدينگ خليج فارس و شركت پتروشيمي مارون، بايد قراردادها را در ۲,۵ سال آينده انجام دهند. بازپرداخت از محل خوراك اضافه‎اي است كه به آنها فروخته مي‎شود.

زنگنه گفت: از مردم مهربان عسلويه، نخل تقي، كنگان، دير، جم و عسلويه كه يار ما و كمك حال ما بودند تشكر مي‌كنم.

وي اظهار كرد: با طرح مسئوليت اجتماعي كه در وزارت نفت انجام داديم، تعداد قابل توجهي از دانش‎آموزان اين منطقه در كنكور حائز رتبه‎هاي بالا شدند و معنايش اين است كه ۶ سال ديگر، تعداد زيادي افراد تحصيلكرده در اين منطقه خواهيم داشت كه مي‎توانند در آينده اين منطقه تاثيرگذار باشند. ان‌شاءالله مردم از خيرها و بركات اين طرح منتفع شوند.

انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها