نفت نيوز: ابراز ناخرسندي مقام معظم رهبري از عملكرد وزارت نفت/ ايران كه جزو بزرگ‌ترين توليدكنندگان نفت جهان است چرا بايد بنزين وارد كند؟
چهارشنبه، 7 شهریور 1397 - 23:18     کد خبر: 19077

رهبر معظم انقلاب «بد استفاده كردن از ظرفيت‌ها و منابع داخلي» را از ديگر مشكلات موجود در بحث مديريت اقتصادي خواندند و پرسيدند: ايران كه جزو بزرگ‌ترين توليدكنندگان نفت جهان است، چرا بايد بنزين وارد كند؟ درحالي‌كه مي‌توان با ساخت پالايشگاه و توليد و حتي صدور فراورده‌هاي نفتي از نعمت بزرگ ذخائر نفتي، استفاده‌ي صحيح كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (چهارشنبه) در ديدار رئيس‌جمهور و اعضاي هيئت دولت، شاخص‌هاي حكومت علوي يعني «عدالت، پاك‌دامني، پارسايي و بامردم بودن» را معيار ارزيابي و سنجش اقدامات مسئولان برشمردند و با بيان نكات مهمي درباره‌ي مسائل اقتصادي، سياست خارجي و اتحاد و انسجام داخلي، تأكيد كردند: در زمينه‌ي اقتصاد بايد قوي، پرحجم و باكيفيت كار كرد و مسئولان اقتصادي در حل مشكلات مردم شب و روز نشناسند.

رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنانشان با تبريك عيد سعيد غدير خم، انتخاب حضرت علي (عليه‌السلام) را به‌عنوان ولي�' امر امت اسلامي و جانشين پيامبر (صلي‌الله‌عليه‌وآله)، نعمت بزرگ الهي دانستند و گفتند: مهم‌ترين وظيفه‌ي ما به‌عنوان حكومت اسلامي، معيار و شاخص قرار دادن حكومت علوي است.

ايشان همچنين با تبريك هفته‌ي دولت، اين هفته را تداعي‌كننده‌ي نام ماندگارِ شهيدان رجائي و باهنر دانستند و خاطرنشان كردند: هفته‌ي دولت فرصتي براي ارزيابي مسئولان دولتي از عملكرد خود است؛ ضمن آنكه در اين هفته بايد به دولتمردان و برادران و خواهران حاضر در اين جلسه «خداقوت» گفت، زيرا اداره‌ي كشوري با جمعيتي بيش از هشتاد ميليون با مسائل گوناگون، وظيفه‌اي بسيار سنگين و دشوار است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه هفته‌ي دولت همچنين فرصتي براي ارزيابي نقاط قوت و ضعف دستگاه‌ها و مسئولان دولتي است، افزودند: در اين ارزيابي بايد نقاط قوت و ضعف، با يكديگر ديده شود تا بر نقاط قوت افزوده و نقاط ضعف برطرف شوند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ارزيابي عملكرد يك‌ساله‌ي دولت دوازدهم، خاطرنشان كردند: در اين يك‌سال كارهاي خوبي در زمينه‌ي رشد اقتصادي، انرژي، افزايش صادرات غيرنفتي و كاهش واردات انجام شده است كه بايد روند افزايش صادرات و كاهش واردات با شتاب بيشتر ادامه يابد و در ضمن اين‌گونه خدمات با بيان هنرمندانه به مردم گفته شود.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه به مسائل اقتصادي كشور پرداختند و با اشاره به تشكيل جلسه‌ي هماهنگي رؤساي سه قوه، افزودند: هدف از تشكيل اين جلسه، تمركز بر مسائل اصلي اقتصادي و هماهنگي جهت حل سريع‌تر آن‌ها است و بر همين اساس بايد در اين جلسات، از طريق گفتگو و رايزني، نقاط اشتراك را افزايش داد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه دشمن به‌دليل برخي ضعف‌ها و خلأهاي اقتصادي، بر موضوع اقتصاد كشور متمركز شده است، خاطرنشان كردند: در زمينه‌ي اقتصادي بايد قوي و پرحجم كار كرد و تمام خلأها را پر كرد كه همه‌ي اين موارد امكان‌پذير و شدني است و ما در اداره‌ي اقتصاد كشور بن‌بست نداريم.

ايشان افزودند: حجم و كيفيت فعاليت و عملكرد مسئولان اقتصادي كشور بايد به‌گونه‌اي باشد كه شب و روز نشناسند و محور فعاليت‌ها هم سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي باشد كه اساس آن تكيه بر توليد داخلي است.

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، هم سنگرسازي دفاعي و توانمندسازي در مقابل دشمن است و هم، توانمندسازي براي حركت رو به جلو. بنابراين اقتصاد مقاومتي با محوريت توليد داخلي داراي جنبه‌هاي پدافندي و آفندي است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه موضوع توليد داخل و برطرف كردن مشكلات آن يكي از مسائل مهمي است كه بايد در جلسه‌ي هماهنگي رؤساي سه قوه  بر آن تمركز شود، گفتند: مشكلات توليد، راه‌حل دارد و اقتصاددان‌ها نيز براي آن راهكار ارائه داده‌اند كه اگر به آن‌ها عمل شود، معيشت مردم كه اكنون بخش مهمي از جامعه دچار مشكل هستند، بهبود خواهد يافت.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه بايد تلاش همه‌جانبه‌اي براي جلوگيري از تعطيلي كارخانه‌ها و يا زير ظرفيت كار كردن آن‌ها انجام گيرد، به موضوع مديريت اقتصادي اشاره كردند و گفتند: وظيفه‌ي دولت، مديريت اقتصادي است البته اين مديريت به معناي تصدي‌گري نيست و هدف از سياست‌هاي كلي اصل ۴۴ نيز اين است كه تصدي‌گري انجام نشود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تبيين مديريت اقتصادي افزودند: «باز كردن ميدان براي فعالان سالمِ اقتصادي و جوانان مبتكر و پرتلاش و برطرف كردن موانع و بهبود فضاي كسب‌وكار» و همچنين «بستن منافذ فساد و برخورد با مفسد» دو ركن مهم مديريت اقتصادي كشور است.

رهبر انقلاب اسلامي يكي از راه‌هاي بهبود فضاي كسب‌وكار را جلوگيري از بخشنامه‌هاي پي‌درپي و احياناً متناقض برشمردند و تأكيد كردند: بايد ثبات و آرامش براي فعال اقتصادي تأمين شود تا بتواند براي آينده‌ي خود برنامه‌ريزي كند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مبارزه با مفسد و بستن منافذ فساد را نيازمند چشمان باز و هوشمندي مديران دستگاه‌هاي دولتي دانستند و با اشاره به قضاياي ماه‌هاي اخير بازار سكه و ارز، خاطرنشان كردند: اگرچه درخصوص اين قضايا توجيهاتي بيان شد اما به‌هرحال بي‌توجهي و غفلت مديريتي نيز رخ داده است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه روش‌هاي پيشرفته‌اي براي نظارت بر نحوه‌ي تخصيص ارز وجود دارد، گفتند: وقتي قرار است ارز تخصيص داده و يا وارد بازار شود، اين كار بايد با چشم باز انجام شود و اين‌گونه نباشد كه در اين شرايط سخت كشور، چند ميليارد دلار به دست عده‌اي بيفتد كه آن را يا قاچاق كنند و يا به اسم واردات كالا به مصارف ديگر برسانند يا اينكه براي مسافرت‌هاي تفريحي خارجي اختصاص يابد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه دولت توانايي مديريت اقتصادي كشور را دارد، خاطرنشان كردند: لازمه‌ي چنين مديريت اقتصادي، اهتمام جدي، ورود مجاهدانه در وسط ميدان و نظارت كامل و مستمر به‌منظور بستن منافذ فساد است تا ديگر نيازي به برخورد قوه‌ي قضائيه نباشد.

رهبر انقلاب اسلامي كمبود برخي اقلام و كالاها در مقاطعي خاص را تصنعي و نوعي خرابكاري خواندند و افزودند: بايد با چشمان باز اين‌گونه كارها را تحت‌نظر داشته باشيد و با آن‌ها مقابله كنيد.

ايشان در ادامه‌ي بحث ضروريات مديريت اقتصادي، «استفاده از ظرفيت‌هاي اقتصادي فراوان و برجسته‌ي كشور» را مورد تأكيد قرار دادند و با استناد به گزارشي از مراكز بين‌المللي افزودند: ايران از لحاظ ظرفيت‌هاي استفاده‌نشده در رده‌ي اول جهان قرار دارد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان كردند: بر اساس آمار مؤسسات بين‌المللي در حال حاضر ايران با شاخص توليد ناخالص داخلي در ميان دويست و چند كشور در رده‌ي هجدهم قرار دارد كه اگر از ظرفيت‌هاي داخلي استفاده‌ي بيشتر و بهتري شود، مي‌توانيم به رده‌هاي بالاتر جهاني برسيم.

ايشان «بد استفاده كردن از ظرفيت‌ها و منابع داخلي» را از ديگر مشكلات موجود در بحث مديريت اقتصادي خواندند و پرسيدند: ايران كه جزو بزرگ‌ترين توليدكنندگان نفت جهان است، چرا بايد بنزين وارد كند؟ درحالي‌كه مي‌توان با ساخت پالايشگاه و توليد و حتي صدور فراورده‌هاي نفتي از نعمت بزرگ ذخائر نفتي، استفاده‌ي صحيح كرد.

رهبر انقلاب مصرف بيش از صد ميليون ليتر بنزين در روز را نمونه‌ي ديگري از استفاده‌ي بد از ظرفيت‌ها و منابع داخلي خواندند و افزودند: وزارت نفت و ديگر مسئولان دولتي راه‌هاي كاهش مصرف بنزين را پيگيري كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با انتقاد از بي‌رغبتي دولت به استفاده‌ي گسترده از ظرفيت وسيع بخش خصوصي گفتند: اجراي صحيح و كامل سياست‌هاي اصل ۴۴ و استفاده از تجار، توليدگران، صنعتگران، قطعه‌سازان و ديگر اجزاي بخش خصوصي در مديريت اقتصادي و پيشرفت كشور قطعاً مؤثر خواهد بود.

رهبر انقلاب ايجاد جاذبه براي ورود بخش خصوصي به تكميل طرح‌هاي نيمه‌تمام را از جمله راه‌هاي استفاده از ظرفيت فعالان اقتصادي و مهار نقدينگي دانستند.

«لزوم مهار و مديريت نقدينگي» نكته‌ي ديگري بود كه رهبر انقلاب به مسئولان دولت خاطرنشان كردند.

ايشان با تأكيد بر امكان مهار نقدينگي، افزودند: نقدينگي سرگردان به هر سو كه برود (سكه، ارز، مسكن يا هر زمينه‌ي ديگر) ويرانگر خواهد بود و بايد مجموعه‌اي تمام‌وقت، فعال و جهادي مسئول كنترل و مديريت آن شود.

«مديريت و كنترل قوي بانك مركزي بر ديگر بانك‌ها»، توصيه‌ي ديگر حضرت آيت‌الله خامنه‌اي براي مديريت اقتصادي كشور بود.

ايشان با انتقاد از ادامه‌ي بنگاه‌داري بانك‌ها و كارهاي هزينه‌آور ديگر نظير افزايش شعبه‌هاي بانكي، گفتند: بانك مركزي بايد با نظارت كامل و دقيق، مانع بروز مشكلاتي نظير مسائل سپرده‌گذاران برخي بانك‌ها و مؤسسات مالي شود.

رهبر انقلاب افزودند: البته بايد از اول جلوي مشكلات گرفته شود اما مي‌توان با روش‌هاي مؤثر، با آن دسته از مراكز مالي كه براي مردم مشكل به وجود مي‌آورند، برخورد كرد.

بخش دوم سخنان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار رئيس‌جمهور و اعضاي هيئت دولت به بيان نكاتي در زمينه‌ي سياست خارجي اختصاص داشت كه تأكيد بر ارتباط خوب و روزافزون با همسايگان از جمله‌ي اين نكات بود.

رهبر انقلاب درباره‌ي كشورهاي اروپايي نيز گفتند: ارتباط و ادامه‌ي مذاكره با اروپا ايراد ندارد اما بايد ضمن ادامه‌ي اين كار، از آن‌ها درباره‌‌ي مسائلي نظير برجام و يا اقتصاد، قطع اميد كنيد.

ايشان با انتقاد از رفتار نامناسب اروپا در مسائلي نظير برجام و تحريم‌ها خاطرنشان كردند: بايد با نگاه شك‌آلود به وعده‌هاي آن‌ها، از روند مسائل مراقبت جدي كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي برجام را وسيله‌اي براي حفظ منافع ملي خواندند و افزودند: برجام هدف نيست بلكه وسيله است و طبعاً اگر به نتيجه برسيم كه با اين وسيله، حفظ منافع ملي امكان‌پذير نيست آن را كنار مي‌گذاريم.

ايشان گفتند: اروپايي‌ها بايد از بيان و عمل مسئولان دولتي ايران بفهمند كه اقدامات آن‌ها تدابير و واكنش متناسب جمهوري اسلامي ايران را به‌دنبال خواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر منتفي بودن هرگونه مذاكره با آمريكايي‌ها افزودند: نتيجه‌ي مذاكره با مسئولان قبلي آمريكا كه حداقل ظاهرساز بودند اين‌گونه شد، حالا با مسئولان وقيح و هتاك فعلي كه شمشير را براي ايراني‌ها از رو بسته‌اند چه مذاكره‌اي داريم؟ بنابراين مذاكره‌اي در هيچ سطحي با آمريكايي‌ها صورت نخواهد گرفت.

رهبر انقلاب مذاكره با ايران را نياز همه‌ي دولت‌هاي آمريكايي خواندند و خاطرنشان كردند: آن‌ها مي‌خواهند مانور دهند كه ما حتي جمهوري اسلامي ايران را به پاي ميز مذاكره آورديم، پس همان‌گونه كه قبلاً به‌طور مشروح و مستدل بيان كرده‌ام، هيچ مذاكره‌اي با آن‌ها انجام نخواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنانشان، «اتحاد و انسجام مسئولان كشور» را بيش از هر زمان ديگر لازم خواندند و افزودند: رؤساي قوا و مسئولان بخش‌هاي مختلف بايد پشتيبان و كمك‌كار يكديگر باشند و به‌ويژه همه بايد به دولت كمك كنند زيرا دولت در وسط ميدان است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، اختلاف‌نظر ميان مسئولان را طبيعي دانستند و درعين‌حال افزودند: اين اختلاف‌نظرها نبايد رسانه‌اي شوند زيرا مردم را نگران و مضطرب مي‌كند.

رهبر انقلاب اسلامي به جلسه‌ي روز گذشته مجلس شوراي اسلامي و سؤال نمايندگان از رئيس‌جمهور اشاره و تأكيد كردند: جلسه‌ي ديروز مجلس، نمايش اقتدار و ثبات جمهوري اسلامي ايران بود و خداوند به آقاي رئيس‌جمهور و قوه‌ي مقننه خير بدهد كه مشتركاً چنين نمايش اقتداري را نشان دادند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: نمايندگان مجلس از رئيس جمهوري كه با بيش از ۲۳ ميليون رأي انتخاب شده است، سؤال مي‌كنند و رئيس‌جمهور نيز با خونسردي و متانت به سؤال‌ها پاسخ مي‌دهد و اين معناي مردم‌سالاري ديني است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اينكه ميان انتظارات نمايندگان و واقعيات موجود، شكافي وجود دارد كه بايد پر شود، خاطرنشان كردند: مهم آن است كه آنچه اتفاق افتاد، يك نمايش باشكوه از قدرت جمهوري اسلامي و اعتمادبه‌نفس مسئولان بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه دشمن از جلسه‌ي ديروز به‌دنبال اهداف ديگري بود، افزودند: جلسه‌ي بسيار خوب ديروز، هم رئيس‌جمهور و هم مجلس را تقويت مي‌كند و زمينه‌ساز همكاري‌هاي بيشتر و نزديك‌تر شدن ديدگاه‌ها خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي در پايان، تأكيد كردند: يك جمع فعال، كمربسته و بانشاط بايد مأمور حل يك‌به‌يك معضلات اقتصادي شوند.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، رئيس‌جمهور گزارشي از اقدامات و برنامه‌هاي دولت بيان كرد.

آقاي روحاني با بيان اينكه همه‌ي تلاش دولت اين بوده كه كشور را به نقطه‌ي مطلوب برساند، گفت: در پنج سال گذشته توفيقات خوبي همچون كاهش تورم، رشد اقتصادي و افزايش درآمد ناخالص ملي حاصل شده است.

رئيس‌جمهور با اشاره به خدمات دولت به روستائيان، خاطرنشان كرد: همه‌ي روستاهاي بالاي ۱۰ خانوار داراي برق هستند و بسياري از روستاها به شبكه‌ي گاز و نيز به شبكه‌ي ارتباطي كشور متصل شده‌اند.

آقاي روحاني به اقدامات قوه‌ي مجريه در حوزه‌ي كشاورزي از جمله خودكفايي در توليد گندم و شكر اشاره كرد و افزود: درآمد كشاورزان، هم از لحاظ ميزان توليد محصول و هم از لحاظ قيمت، بهتر از گذشته شده و در توليد بسياري از محصولات كشاورزي هم شاهد افزايش بوده‌ايم.

رئيس‌جمهور افزايش ۹۰ درصدي توليد گاز در پارس جنوبي و افزايش توليد نفت از مخازن مشترك را از جمله دستاوردهاي دولت در حوزه‌ي انرژي دانست و گفت: كشور در زمينه‌ي توليد گاز و گازوئيل خودكفا شده و تا پايان سال مي‌توانيم در توليد بنزين نيز به خودكفايي برسيم.

آقاي روحاني نوسازي ناوگان حمل‌ونقل، افزايش ۲ برابري صادرات غيرنفتي و اتكاي بيشتر به صادرات غيرنفتي را از ديگر خدمات دولت خواند و افزود: اگرچه در ماه‌هاي اخير با مشكلاتي به‌ويژه در حوزه‌ي ارز مواجه بوده‌ايم اما همان‌گونه كه در گذشته مشكلات سخت‌تري را پشت‌سر گذاشته‌ايم، با تدبير مي‌توانيم از اين مشكلات هم عبور كنيم.

رئيس جمهور با اشاره به تحريم‌هاي آمريكا، گفت: در شرايط امروز، راه‌حل سياسي پيش‌روي ما نيست چراكه دولتي كه تحريم‌ها را برخلاف همه‌ي مقررات بين‌المللي به ايران تحميل كرده، به هيچ چيزي پايبند نيست.

آقاي روحاني با بيان اينكه هدف آمريكايي‌ها بالاتر از فشار اقتصادي است و مي‌خواهند يك بار ديگر به ايران برگردند و بر كشور مسلط شوند، خاطرنشان كرد: آن‌ها مي‌خواهند مجدداً استقلال ايران را زير پا بگذارند و بر مردم ايران آقايي كنند اما ملت ما هرگز چنين چيزي را نمي‌پذيرد و اين را با ايستادگي و مقاومت خود به جهان نشان خواهد داد.

رئيس‌جمهور تأكيد كرد: همه‌ي ملت ايران پشت‌سر رهبر معظم انقلاب و با هدايت ايشان نخواهند گذاشت كه توطئه‌هاي دشمنان تحقق پيدا كند.
انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها