نفت نيوز: بهبود وضعيت آب خرمشهر و آبادان در چند روز آينده
یکشنبه، 10 تیر 1397 - 11:13     کد خبر: 19061

نفت نيوز: استاندار خوزستان گفت: با تكميل خط انتقال دوم طرح غدير تا 15 تير ماه امسال مشكل آب اين شهرستان‌ها برطرف مي‌شود.

به گزارش ايسنا – منطقه خوزستان، غلامرضا شريعتي شنبه شب در برنامه تلويزيوني افق روشن شبكه استاني خوزستان كه به طور همزمان از شبكه آبادان نيز پخش مي‌شد، اظهار كرد: با تخصيص اعتبار لازم از سوي هيات دولت در سال 1396 و در اولويت قرار دادن اجراي خط آبرساني غدير 2 به شهرستان‌هاي آبادان و خرمشهر در مدت 10 ماه در حدود 100 كيلومتر خط لوله اجرا شد.

وي افزود: براي اجراي اين خط تاكنون بيش از 9 هزار ميليارد ريال هزينه شده و كارهاي اجرايي آن در مراحل پاياني است.

شريعتي گفت: هدف دولت خدمتگزار تامين آب شرب با كيفيت 600 ميكروموس از آب رودخانه دز در مدت زمان سه سال به 25 شهر از جمله آبادان، شادگان، خرمشهر، چوئبده و اروندكنار و يك هزار و 609روستا در قالب طرح انتقال آب غدير است.

استاندار خوزستان به فعاليت 48 تانكر در آبادان و 18 تانكر آبرساني در خرمشهر اشاره و خاطرنشان كرد: روز گذشته 90 هزار ليتر آب معدني در 2 شهرستان توزيع شده است و اين كار تا بهبود وضعيت آب شرب ادامه مي‌يابد.

وي افزايش شوري آب در چند روز گذشته در آبادان و خرمشهر را متاثر از تركيدگي خط لوله انتقال آب از طرح غدير يك اعلام كرد و افزود:در اين سه روز مجبور به برداشت آب از بهمنشير و كارون بوديم كه در مدت ميزان سختي و شوري آب اين شهرستان به 12 هزار ميكروموس بر متر مكعب رسيد.

شريعتي گفت:با تعمير اين خط لوله ميزان سختي آب شهرهاي خرمشهر و آبادان كاهش مي‌يابد.

وي به اجراي سد خاكي بر روي رودخانه كارون به منظور جلوگيري از نفوذ آب شور دريا به كارون اشاره و بيان كرد: با تامين حق آبه مورد نياز پيش بيني مي‌شود آب كشاورزي زمين‌هاي پايين دست كارون نيز تامين شود.

استاندار خوزستان، سياست‌ها و مطالعات آبرساني وزارت نيرو در استان خوزستان را متمركز در انتقال آب از طريق رودخانه‌هاي استان اعلام كرد و گفت:در بحث پدافند غير عامل به فكر ايجاد آب شيرين كن در استان هستيم.

وي افزود: هم‌اكنون نيز در خرمشهر و آبادان واحدهاي آب شيريكن فعال هستند ضمن اينكه سرمايه‌گذاراني از هلند و اتريشي بازديدهايي جهت اجراي طرح‌هاي آب شيرين كن از استان انجام دادند.

استاندار خوزستان در خصوص برخي خبرهاي مطرح شده در فضاي مجازي در خصوص انتقال آب به كويت و بصره عراق اظهار كرد: به هيچ كشوري آب نمي‌دهيم و خودمان آب را نياز داريم و زمينه براي مصرف آن را داريم.

وي افزود: برخي با مطرح كردن اين ادعاها قصد ايجاد فاصله بين مردم و مسئولين را دارند.

صابر عليدادي معاون آبرساني آب و برق خوزستان نيز در اين گفت‌و‌گو اظهار كرد:17 اكيپ به صورت شبانه‌روزي در حال كار براي تكميل خط دوم غدير در شهرستان‌هاي آبادان و خرمشهر هستند.

وي افزود: طبق پيش بيني انجام شده قرار بود اين خط تا پايان شهريورماه به اتمام برسد كه با اختصاص اعتبار مورد نياز و حمايت استاندار خوزستان اين طرح تا 15 تير ماه تكميل و به بهره‌برداري مي‌رسد.

عزيزالله شهبازي فرماندار آبادان نيز در اين برنامه زنده از مردم شهرستان آبادان بابت سختي و شوري آب آبادان عذرخواهي كرد و گفت:40 مخزن 10 هزار ليتري براي تامين آب آشاميدني مردم در نقاط مختلف شهر آبادان جانمايي و به مرور زمان نصب خواهد شد.

وي افزود: طبق برنامه‌ريزي صورت گرفته اولين مخزن‌ها تا روز چهارشنبه در آبادان نصب خواهند شد.

انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها