نفت نيوز: ️ زنگنه بجاي فرافكني از ملت ايران عذرخواهي كند
شنبه، 9 تیر 1397 - 18:45     کد خبر: 19060

🔺وحيد حاجي پور | بهانه‌گيري‌ها براي اخفاي ناكارآمدي‌ها آغاز شده است، همان‌طور كه پيش‌بيني مي‌شد. وزير نفت گفته است اگر در كار وزارت نفت تأخير ايجاد نمي‌كردند و 5 قرارداد ديگر مانند توتال امضا شود اعمال تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران را غيرممكن مي‌كرد.

اين اظهارات عجيب وزير نفت براي آگاهان ارزش چنداني ندارد، اغلب تعقيب‌كنندگان تحولات صنعت نفت كشور به‌خوبي مي‌دانند مهم‌ترين عامل در انعقاد قراردادهاي نفتي، تصميمات عجيب و يك‌شبه شخص وزير نفت است و زنگنه قصد دارد با انداختن توپ در زمين منتقدان خود، تحريم ايران را هم به آن‌ها مربوط سازد.

�"�گويا اين منتقدان بودند كه گاه‌وبيگاه از امضاي 10 قرارداد IPC تا پايان سال 96 خبر مي‌دادند و خود هم مانع امضاي آن شدند. آقاي وزير بايد كمي به تصميمات خود و وعده‌هايشان رجوع كنند و پس از جمع‌بندي آن‌ها، ناكارآمدي خود را به ديگران نسبت مي‌دادند. يادمان نرفته است سال گذشته رئيس‌جمهور در جلسه روي اعتماد به وزير نفت، زنگنه را «برند» ناميد كه مي‌تواند شركت‌هاي خارجي را به ايران بياورد و بر همين اساس، زنگنه هم قول‌هايي داد.

�"�از سال 95 تا به امروز، دست وزارت نفت براي انعقاد قراردادهاي نفتي باز بود به‌طوري‌كه با زيرپاگذاشتن قواعد امضاي اين قراردادها مانند تائيد در شوراي امنيت ملي، قرارداد توتال را به‌پيش برد كه نشان مي‌دهد حوزه اختيارات وي به حدي فراخ بود كه كسي نمي‌توانست در كار او تأخير به وجود بياورد. به‌محض آنكه از وعده‌ها پرسش مي‌شود وزارت نفت مي‌گويد مگر نديديد سر قرارداد توتال چه جنجالي به پا شد بدون آنكه بخواهد به اين موضوع اشاره كند كه همه نگراني‌ها و پيش‌بيني‌هاي منتقدان از قرارداد توتال به واقعيت پيوست.

�"�حتي شخص مقام عالي وزارت گفت كه توتال از تحريم‌هاي آمريكا پيروي نمي‌كند و آنچه در قرارداد قيد شده است، حاكم بودن قوانين اتحاديه اروپاست تا با اين استدلال غيرواقع، اطمينان دهد توتال از ايران خارج نمي‌شود. توتال سكوت كرد ولي اندكي بعد با خروج ترامپ از برجام، از ترك ايران گفت تا مشخص شود اظهارات وزير نفت درباره قرارداد شركت ملي نفت با توتال فرانسه، شانتاژي بيش نبوده است.

�"�با توجه به قراردادي كه با توتال امضا شده است، بايد خدا را شكر كرد كه 5 قرارداد ديگر مانند توتال با ساير شركت‌ها منعقد نشده است كه اگر چنين اتفاقي رخ مي‌داد، آن‌ها نيز ايران را ترك مي‌كردند اما «شيخ الوزرا» معتقد است با اين قراردادها، تحريم‌هاي آمريكا غيرممكن مي‌شد! از عجايب اين روزها اين است كه وزير نفت به جاي آنكه پاسخ بدهد چرا سخن خلاف واقع گفته و به نوعي همه را فريب داده است، اين گونه از پاسخگويي شانه خالي مي كند آن هم با فرافكني.

�"�از سوي ديگر، در انعقاد قراردادهاي ميادين آزادگان شمالي، آزادگان جنوبي و يادآوران با چيني‌ها به‌قدري وقت‌كشي شد كه امروز چيني‌ها رقم بيشتري را مطالبه مي‌كنند و اين اتفاق، عين بي‌تدبيري در وزارت نفت بود. حتماً آقاي زنگنه مي‌دانند مديران وي در اسفند سال 95 مدام به وي مي‌گفتند بهتر است فاز دوم توسعه اين ميادين را با چيني‌ها منعقد كرده و خود را معطل شركت‌هاي بزرگ نكنيم ولي زنگنه نپذيرفت.

�"�به چه دليل سطح همكاري‌هاي جدي شركت‌هاي ديگري مانند لوك اويل، پرتامينا،OMV و ... با ايران در سطح تفاهم‌نامه باقي ماند؟ آيا كسي يا نهادي آقاي وزير را تهديد كردند كه نبايد اين قراردادها امضا شود؟ آقاي زنگنه بايد فرافكني را كنار گذاشته و به‌جاي ارائه آدرس‌هاي اشتباه، ناكارآمدي خود را قبول كرده و حداقل بابت لطماتي كه به منافع ملي وارد كرده است، يك عذرخواهي رسمي كند.

�"�اگر تأخيري در انعقاد قراردادهاي نفتي رخ‌داده است حداقل طي دو سال گذشته ارتباطي به منتقدان ندارد و مسئوليت اصلي به عهده وزارت نفت است كه همه‌چيز را معطل تز قديمي و كهنه خود كرده است. تزي كه مي‌گويد با ابزار اقتصاد مي‌توان در برابر سياست‌هاي تحريمي سد محكمي ايجاد كرد كه بارها و بارها ثابت شده است اين تفكر حداقل درباره ايران و نوع تحريم‌هاي گذشته و امروزي، تحليلي خام و ابتدايي است. وزير نفتي كه روي قرارداد توتال بر اين اساس پافشاري كرد، گويا فراموش كرده است نخستين شركت غربي كه ايران را ترك كرد توتال فرانسه بود.
انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها