نفت نيوز: بهره برداري از خط لوله نهم سراسر گاز
پنجشنبه، 17 خرداد 1397 - 01:17     کد خبر: 19042

نفت نيوز: بخشي از خط لوله نهم سراسري انتقال گاز امسال به بهره‌برداري مي‌رسد.

به گزارش خبرگزاري صدا وسيما، معاون وزير نفت در امور گاز از پيشرفت ۷۰ درصدي اجراي خط لوله نهم سراسري انتقال گاز خبر داد كه با تزريق گاز به بخش دهگلان تا مياندوآب، اين خط پاييز امسال به بهره‌برداري مي‌رسد.
حميدرضا عراقي، در بازديد از روند احداث خط لوله نهم سراسري انتقال گاز در مسير دهگلان تا مياندوآب، گفت: خط نهم سراسري همانند ديگر خطوط، وظيفه انتقال گاز پارس جنوبي را به عهده دارد، مقصد اين خط كريدور غرب و شمال‌غرب كشور است.
مديرعامل شركت ملي گاز افزود: تضمين پايداري صادرات گاز در مرزهاي غربي كشور، از ديگر وظايف خط لوله نهم سراسري انتقال گاز در كنار خط ششم است.
وي با اشاره به طول هزار و ۲۰۰ كيلومتري خط نهم سراسري در مسير بيدبلند تا بازرگان، اظهار كرد: ۱۱ ايستگاه تقويت فشار گاز براي خط نهم در نظر گرفته شده است؛ اين خط با قطر ۵۶ اينچ از منطقه بيدبلند آغاز مي‌شود و با پيمودن ۱۱۷ كيلومتر تا اهواز، سپس تا دزفول و كوهدشت به طول ۳۴۰ كيلومتر ادامه دارد.
عراقي، راه‌اندازي خط نهم سراسري را از اولويت‌هاي شركت ملي گاز اعلام كرد و گفت: براي احداث خط نهم سراسري حدود ۴ ميليارد دلار بودجه در نظر گرفته شده و ازسوي شركت مهندسي و توسعه گاز در برنامه پيمان‌سپاري قرار گرفته است، همچنين مطالعات مهندسي بيدبلند- اهواز و اهواز- كوهدشت نيز پايان يافته و فرآيند تبيين اسناد مناقصه‌هاي آن در حال انجام است، بر اين اساس، ابتدا مسير اهواز - بيدبلند و سپس مسير اهواز - كوهدشت تا پايان امسال پيمان‌سپاري مي‌شود.
مديرعامل شركت ملي گاز درباره حضور پيمانكاران در اجراي خط لوله نهم سراسري انتقال گاز تصريح كرد: اجراي گستره ابتداي خط؛ از دهگلان تا سقز به طول ۱۲۴ كيلومتر به عهده شركت نصر جهاد كرمان و اجراي منطقه سقز تا نزديك مياندوآب روستاي ابراهيم‌آباد، حدود ۱۰۶ كيلومتر نيز بر عهده شركت ايران آروين قرار گرفته است.
وي همچنين به تسهيل اراضي ۲۳۰ كيلومتر از طول خط اشاره كرد و توضيح داد: ۱۹۴ كيلومتر از مسير، تسهيل اراضي و ۱۷۰ كيلومتر، مسيرسازي شده است، افزون بر اين، لوله‌هاي مورد نياز براي ۱۱۷ كيلومتر كانال حفاري شده نيز تأمين شده است.
انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها