نفت نيوز: تكذيب ادعاي خاموش‌ بودن موقعيت‌ياب نفتكش ايراني/ جعبه‌سياه سانچي براي رمزگشايي به پاناما مي‌رود
شنبه، 23 دی 1396 - 18:45     کد خبر: 18973

نفت نيوز: معاون امور دريايي سازمان بنادر گفت: طبق قوانين بين‌المللي رمزگشايي جعبه سياه كشتي بايد توسط كشور سازنده و تحت پرچم انجام شود، بنابراين جعبه سياه سانچي براي رمزگشايي به كشور پاناما مي‌رود.

هادي حق‌شناس در گفت‌وگو با فارس، درباره آخرين جزئيات اطفاي حريق در نفتكش ايراني سانچي بيان كرد: ساعت چهار صبح امروز تيم تجسس و نجات چين توانست وارد نفتكش در حال سوختن سانچي شود كه در اين عمليات پيكر دو تن از خدمه اين نفتكش در بخش پل فرماندهي يافته شد كه در حال انتقال به بندر شانگهاي است.

معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي اضافه كرد: به دليل درجه حرارت بالاي در عرشه و كنار نفتكش، تيم تجسس و نجات موفق نشد بيش از نيم ساعت در نفتكش بماند و به اجبار خارج شدند.

وي بيان كرد: در حال حاضر عمليات اطفاء حريق و خنك كردن نفتكش به صورت همزمان در حال انجام است تا تيم تجسس و نجات بتواند مجدداً وارد نفتكش شود.

حق‌شناس با بيان اينكه سانچي به 260 مايلي شانگهاي شيفت پيدا كرده است، گفت: تيم نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با يدك‌كش به سمت نفتكش سانچي اعزام شده‌اند همچنين در حال حاضر تيم تجسس و نجات ايراني هم روي يدك‌كش آماده كنار نفتكش سانچي منتظر هستند تا به محض فراهم شدن امكان ورود، وارد نفتكش شوند.

وي اضافه كرد: مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي و وزير تعاون، كار و رفاه در شانگهاي حضور دارند و اين به تسريع عمليات اطفا حريق و ورود به نفتكش كمك مي‌كند.

معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي اضافه كرد: فوم‌پاشي هوايي هنوز متأسفانه آغاز نشده است.

حق‌شناس درباره اهتمام چيني‌‌ها در اطفاء‌ حريق نفتكش ايراني گفت: اولويت ما حفظ جان خدمه كشتي و سرنوشت آنها است، اما چيني‌ها حفظ محيط زيست دريا برايشان بيشتر اهميت دارد، در اين 7 روز چندان بد كار نكرده‌اند اما انتظارات ما را هم برآورده نكردند و از آنها خواسته‌ايم تلاش وافري داشته باشند.

وي با اشاره به اينكه جعبه سياه (VDR) نفتكش توسط تيم چيني پيدا شد بيان كرد: طبق قوانين بين‌المللي سازمان جهاني دريانوردي (imo)، رمزخواني جعبه سياه بايد توسط كشور سازنده و تحت پرچم كشتي انجام شود بنابراين اين جعبه بابت رمزگشايي  به كشور پاناما مي‌رود.

معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي در پاسخ به اين ادعاي «وال ستريت ژورنال»، مبني بر اينكه نفت‌كش سانچي ايران و كشتي باري چيني چند ساعت پيش از حادثه سيستم مخابره سيگنال موقعيت مكاني‌شان ‌به سيستم‌هاي رهگيري خطوط كشتيراني متوقف بود، بيان كرد: بيان چنين مطالبي كاملاً غيرتخصصي و غيركارشناسي است و ما كه در بطن كار هستيم اين چند روز چنين چيزي را نشنيديم.

حق‌‌شناس تأكيد كرد: طبق قوانين بين‌المللي هرگونه تصميم‌گيري و اظهار نظر درباره علت وقوع حادثه با بررسي جعبه سياه و اطلاعات موجود در آن از روزهاي قبل از وقوع حادثه تا پس از وقوع اتفاق، پس از رمزگشايي از جعبه سياه و توسط تيم بررسي سانحه انجام مي‌شود.

به گزارش فارس يك فروند كشتي متعلق به شركت ملي نفتكش ايران و تحت پرچم كشور پاناما كه حامل 136 هزار تن ميعانات گازي از مبدا بندر عسلويه به كره جنوبي بود، ‌روز 17 دي‌ماه امسال در ساعت 16:30 به وقت تهران در محدوده دريايي چين (160 مايلي بندر شانگهاي چين) با كشتي باري چيني تصادم كرد و بر اثر اين اتفاق بلافاصله كشتي نفت‌كش دچار انفجار و حريق شد.

‌پيش از اين جسد يكي از خدمه اين كشتي در ‌آب‌هاي اطراف نفتكش يافته و به بندر شانگهاي منتقل شده بود و تاكنون در مجموع 3 پيكر يافته شده است كه فعلاً شناسايي نشده‌اند.

همچنين جعبه VDR كشتي نفت‌كش نيز يافت شد كه به زودي بازخواني مي‌شود.

انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها