نفت نيوز: لاريجاني با تخلف وزير نفت برخورد كند
دوشنبه، 20 شهریور 1396 - 16:21     کد خبر: 18914

نفت نيوز: سكوت محض وزارت نفت درباره تعداد نمايندگان ادوار و فعلي كه در وزارت نفت استخدام شده‌اند عجيب است؛ وزارتخانه‌اي كه براي هر خبر كوچك و بزرگي جوابيه‌هاي تندي را منتشر مي‌كرد پس از افشاي نام نمايندگاني كه حالا كارمند وزارت نفت شده‌اند، سكوت تمام عياري را پيشه كرده است.

به گزارش عصرنفت، هيچ كدام از مسئولان وزارت نفت علاقه‌اي ندارند در اين باره توضيحي دهند، حتي كانال‌هاي «اجاره‌اي» و ادمين‌هاي «كرايه‌اي» وزارت نفت هم روزه سكوت گرفتند و مي‌دانند هر تلاشي براي خنثي كردن اثر اين اقدام وزارت نفت، همچون نفتي است كه پاي درخت ريخته مي‌شود.

ماجراي استخدام نمايندگان ادوار و فعلي مجلس به بيانيه‌اي بر مي‌گردد كه روابط عمومي وزارت نفت آن را منتشر كرد؛ در خبري كه روي خروجي شانا قرار گرفته شده بود، تعدادي از نمايندگان ادوار مجلس طي حمايت كامل از بيژن نامدار زنگنه، از نمايندگان فعلي مجلس خواسته بودند تا به وزير نفت اعتماد كنند. نامه‌اي كه پس از حمايت 214 نماينده مجلس از زنگنه حاشيه ساز شد.

پس از انتشار اسم و رسم نمايندگان و امضاي آن‌ها، مشخص شد بيشتر امضاكنندگان جزو افرادي بودند كه پس از پايان دوره نمايندگي‌شان در وزارت نفت استخدام شده بودند و همين موضوع بحث را به جلسه راي اعتماد وزير نفت كشاند. هدايت الله خادمي نائب رئيس كميسيون انرژي مجلس در نطقي كه به عنوان مخالف داشت، اين روند را به ضرر كشور دانست و از روساي قواي سه گانه درخواست كرد تا سدي شوند براي اينگونه اقدامات. اينكه نماينده مجلس به اميد استخدام در وزارت نفت مدافع تمام عيار وزير باشد نه در شان مجلس است و نه در شان دولت ولي اين گفته‌هاي خادمي با ورود لاريجاني رئيس مجلس همراه شد.

علي لاريجاني گفت كه نمايندگان استخدام شده در وزارت نفت همگي از نمايندگان ادوار هستند و اگر پي ببرد كه وزير نفت از نمايندگان فعلي كسي را به استخدام وزارت نفت درآورده باشد حتما با وي برخورد مي‌كند. پس از لاريجاني، زنگنه به دفاع از اقدام خود پرداخت و گفت نماينده نبايد بيكار بماد، نماينده بيكار بماند مفسده آفرين است؛ وزير نفت از  استخدام نمايندگان دفاع كرد كه همين دفاع، با فريادهاي احسنت احسنت نمايندگان همراه بود.

به هر شكل تشنجي كه در مجلس به پا شد با راي اعتماد به وزير نفت پايان يافت ولي اندكي بعد نام نمايندگاني كه در دوره نمايندگي در وزارت نفت استخدام شدند فراگير شد. ابتدا غلام زارعي نماينده مردم بوير احمد به ميان آمد كه طي سند منتشر شده، وي در دوران نمايندگي كارمند نفت شده بود، نام دوم متعلق به جليل مختار نماينده فعلي مردم آبادان بود كه از سازمان بهزيستي كشور توانست خود را به نفت برساند و امروز علاوه بر نمايندگي، كارمندي وزارت نفت را نيز بر عهده دارد. با وجود رسانه‌اي شدن اين ماجرا اما نه خبري از برخورد رئيس مجلس با وزير نفت شد و نه وزارت نفت در اين باره روشنگري كرد تا مشخص شود چه كسي در مجلس درست گفت و چه كسي نادرست.

هم اكنون بيش از 30 نماينده ادوار و فعلي مجلس در وزارت نفت استخدام شده‌اند، وزارتخانه‌اي كه به گفته وزير نفت نيمي از نيروهاي آن زائد هستند ولي براي نمايندگاني كه در رشته‌هاي تاريخ، بهزيستي، الهيات، فقه و ... فارغ التحصيل شده‌اند جاي دارد.

نمايندگاني هم كه استخدام نفت شده‌اند در اين سه گروه طبقه بندي مي‌شوند، افرادي كه از حضور در مجلس دهم باز ماندند، نمايندگان مجلس نهم كه در درانتخابات مجلس دهم شركت نكردند و نمايندگاني كه در حين نمايندگي استخدام وزارت نفت شده‌اند. اين سه گروه با مدارك تحصيلي مختلف و رنگارنگ در نفت به فعاليت مشغول هستند و از قضا همه آن‌ها از جمله كساني هستند كه در مجلس نهم و دهم از طرفداران و مدافعان ويژه وزير نفت هستند. اين روند بدان معناست كه هر كس از وزير نفت حمايت كند در وزارت نفت پذيرفته مي‌شود و هركس كه جز اين باشد، بايد قيد اين وزارتخانه را بزند.
اين پيام روشني است از سوي وزارت نفت كه وقتي نقد مي‌شود، هوايش ابري مي‌شود و لاغير.
انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها