نفت نيوز: برنامه ۳۰ ساله افزايش ۴۰۰ ميليارد دلاري ارزش ذخاير نفت ايران
چهارشنبه، 22 دی 1395 - 02:51     کد خبر: 18637

نفت نيوز: معاون شركت نفت با اشاره به برنامه افزايش ۱۴ درصدي ضريب بازيافت مخازن نفت كشور، گفت: در صورت تحقق اين برنامه معادل ۴۰۰ ميليارد دلار به ارزش ذخاير نفت كشور اضافه مي‌شود.

به گزارش نفت نيوز به نقل از مهر، غلامرضا منوچهري امروز در كنفرانس بين‌المللي نفت و انرژي با اشاره به ضرورت محدود كردن گازهاي گلخانه‌اي و نظارت بيشتر بر موارد زيست محيطي از سوي توليدكننده‌ها، گفت: هم اكنون شاهد تحولات ژئوا نرژي زيادي در جهان هستيم به طوري‌كه آمريكا تبديل به صادركننده گاز شده و حتي در آينده ممكن است، نفت را صادر كند، از اين رو ايران بايد جايگاه خود را در حوزه انرژي حفظ كند.

معاون توسعه و مهندسي شركت ملي نفت ايران با بيان اينكه ايران يك دوران طولاني استخراج ذخاير نفتي را به روش توليد متعارف و همچنين به طور محدود در برخي ميادين تزريق آب و گاز را داشته است، تصريح كرد: امروز به توليدي نزديك چهار ميليون بشكه نفت قناعت كرديم و بسياري از مخازن كشور در حال افت توليد بوده و با توجه به اينكه مخازن نفت كشور در نيمه عمر خود بوده با افت توليد همراه مي‌شوند.

اين مقام مسئول با اشاره به افزايش توليد گاز ايران با محور توسعه فازهاي پارس جنوبي، اظهار داشت: هم اكنون توليد گاز در پارس جنوبي به ۵۰۰ ميليون مترمكعب در روز رسيده و سهم گاز در سبد سوخت و انرژي كشور به حدود ۷۰ درصد رسيده است.

اين عضو هيات مديره شركت ملي نفت با يادآوري اينكه در شرايط فعلي حدود ۸۵ درصد جمعيت روستايي و شهري به شبكه گاز متصل شده اند، تاكيد كرد: با وجود افزايش توليد نفت و گاز در كشور، مخازني همچون لايه خامي در نفت خيز جنوب وجود داره كه هنوز توليدي نشده‌اند.

منوچهري با اشاره به ضرورت افزايش ضريب بازيافت از ميادين نفت و گاز، يادآور شد: ضريب بازيافت از ميادين نفت بايد از ۲۶ درصد به حدود ۴۰ درصد برسد كه اين امر نيازمند ۳۰ سال كار مستمر بوده كه اگر كل ظرفيت خود را ۸۰۰ ميليارد بشكه حساب كنيم، به ميزان يك درصد معادل هشت ميليارد بشكه به حجم ذخاير نفت ايران افزوده خواهد شد.

معاون توسعه و مهندسي شركت ملي نفت ايران، افزود: در اين صورت حدود ۴۰۰ ميليارد دلار به ارزش ذخاير نفت و گاز كشور اضافه خواهد شد.

وي با بيان اينكه بايد از دوره توليد نفت ارزان يعني هزينه توليد ۱۰ دلاري به ازاي هر بشكه نفت وارد دوره نفت گران‌تر شويم، گفت: اين افزايش هزينه به ضريب بازيافت دوم است كه حتما بايد ريكاوري‌ها انجام شود چراكه هر اندازه بيشتر مخزن از لحاظ بالا آمدن سطح آب و تغييرات سنگ و ... آسيب مي‌بيند، ظرفيت خود از دست مي‌دهيم و بسياري از اين‌ها ميادين مشتركي است كه مي‌تواند توسط همسايه‌ها نيز استفاده شود.

اين مقام مسئول با بيان اينكه براي توسعه صنايع بالادستي سالانه بايد ۳۰ ميليارد دلار سرمايه گذاري جذب شود، تصريح كرد: براساس اهداف برنامه ششم توسعه اگر در يك برنامه پنج ساله مجموع سرمايه گذاري به ۲۰۰ ميليارد برسد، ۷۰ درصد آن مي‌تواند سهم داخلي‌ها باشد.

معاون توسعه و مهندسي شركت ملي نفت با يادآوري اينكه در بخش بازيافت دچار عقب‌افتادگي هستيم، خاطرنشان كرد: كشورهايي كه ذخاير نفتي دارند، برخي اين دوران را طي كرده‌اند و پس از آن موضوع نفت شيل هست كه پتانسيل آن را داريم و هرچقدر تكنوژي افزايش يابد مي‌توانيم از آن استفاده كنيم.  

انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها