نفت نيوز: افزايش ظرفيت انتقال گاز درشمال كشور علي رغم قطع گاز تركمنستان.
پنجشنبه، 16 دی 1395 - 04:48     کد خبر: 18628

نفت نيوز: افزايش ظرفيت انتقال گاز در شمال كشور علي رغم قطع گاز تركمنستان با همت و تلاش پرسنل شركت انتقال گاز ايران در راستاي كاهش تأثير قطع واردات از سوي تركمنستان تغييراتي در تأسيسات رامسر به عمل آمد كه منجر به افزايش ميزان انتقال گاز از غرب به شرق حوزه شمال شد و اين تغييرات در آرايش تأسيسات و سيستم كنترلي موجب شد انتقال حجم گاز بيشتري متراكم و ارسال گردد.

به گزارش نفت نيوز؛ مديرعامل شركت انتقال گاز ايران با اعلام اين خبر گفت: در پي قطع واردات گاز از تركمنستان در روز گذشته تغييرات فشار در حوزه شمال به ويژه استان مازندران متوازن با مصرف شده و سطح فشار ورودي شهرها در مقايسه با سال هاي قبل در وضعيت بهتري است.
مهندس توكلي با بيان اينكه توربوكمپرسورهاي تأسيسات رامسر در سال جاري در سرويس قرار گرفت، گفت: متناسب با شرايط خط (فلو و فشار ورودي) و دور توربوكمپرسورها شاهد افت فشار زياد در اسكرابرها (بعضا در دورهاي بالا تا چهار بار) و همچنين كم بودن نسبت تراكم كمپرسورها بوديم كه در همين راستا شير آنتي‌سرج كمپرسور گاز با فرمان از سيستم كنترل باز مي شد و راندمان بالايي را از واحدها نداشتيم.
مدير عامل شركت گاز ايران با بيان اين مطلب و اهميت تأمين گاز شمال كشور در روزهاي اخير افزود: با عنايت به لزوم آمادگي در مقابل شرايط خط و خصوصا تهديد قطع گاز وارداتي تركمنستان و با مشاهده اين اتفاق و براي افزايش راندمان كاري و استفاده حداكثري از ظرفيت تأسيسات تصميم بر اجراي پروژه نصب خط كنارگذر با استپرينر اسكرابرها و بازنگري در تنظيمات كنترلر شيرآنتي سرج گرفته شد.
وي در ادامه به اقدامات صورت گرفته در اين راستا پرداخت و گفت: براي اجراي دو پروژه بهبود با انجام و تدارك به موقع نيروي انساني متخصص و تجهيزات موردنياز از مناطق 2 و 3 ، 4 و 9 در كمتر از 3 روز عملياتي شد.
مديرعامل شركت انتقال گاز ايران با بيان اينكه تنظيمات كنترلر شير آنتي‌سرج با تأسيسات فاروج و رضوي نيز به دقت در تأسيسات رامسر انجام شده است، گفت: با انجام مجموعه فعاليت‌هاي اشاره شده ميزان ratio و در نتيجه راندمان توربوكمپرسورها از 16/1 به 42/1 افزايش يافت.
وي افزود: افزايش فشار خروجي تأسيسات با شرايط جديد منجر به افزايش line pack گاز و حدود دو ميليون متر مكعب گاز در روز بر ميزان فلوي انتقالي از تأسيسات رامسر نسبت به حالت قبل از تغييرات افزوده شد.
به گفته وي؛ افت فشار گاز از 4 بار به حدود 4/0 بار كاهش و فشار ورودي واحدها در نتيجه اين عمليات افزايش يافت.
انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها