نفت نيوز: هدر رفت سالانه گاز كشور معادل 328 ميليون بشكه نفت خام است
پنجشنبه، 16 دی 1395 - 02:11     کد خبر: 18626

نفت نيوز: مديرعامل شركت بهينه سازي مصرف سوخت گفت: براساس بررسي هاي انجام شده، هدر رفت سالانه گاز در كشور معادل 328 ميليون بشكه نفت خام است كه اين شرايط بايد مديريت و ساماندهي شود.

 به گزارش نفت نيوز؛ علي وكيلي روز چهارشنبه در جريان امضاي تفاهم نامه اجراي طرح ملي ارتقاي كارآيي موتورخانه ها و بهينه سازي مصرف انرژي ويژه اماكن اقامتي رسمي خراسان رضوي در مشهد افزود: حجم توليد و مصرف گاز و انرژي در كشور با هيچ نقطه اي از دنيا قابل مقايسه نيست چنانكه امروز با حجم قابل توجه توليد گاز بايد صادر كننده باشيم اما نه تنها اينگونه نيست بلكه وارد كننده هم هستيم.
وي با بيان اينكه 39 تا 42 درصد مصرف گاز كشور مربوط به بخش خانگي است ، ادامه داد: در مرحله بعد حمل و نقل و سپس صنعت قرار مي گيرد در حالي كه در كشورهاي داراي شدت انرژي و توسعه يافته بخش مسكن انتهاي جدول و صنعت در بالاست.
وي با بيان اينكه اتلاف انرژي در كشور ما قابل توجه است و بايد اين شرايط به نوعي مديريت شود، افزود : شدت مصرف در كشور به نسبت دنيا خيلي متفاوت و بالاست چنانكه فقط دو كشور روسيه و بلغارستان آن هم به دليل شرايط خاص و سردسيري، در شرايط بدتر از ما قرار دارند و در واقع كشور ما جزو سه كشورداراي وضعيت نامطلوب شدت مصرف انرژي است.
وي با اشاره به طرحي كه با عنوان چشم انداز انرژي ايران انجام شده است ، افزود : در اين طرح براي 40 سال آينده پيش بيني و برشي از آن هم براي برنامه ششم ارائه شد تا مبناي كار سازمان مديريت و برنامه ريزي قرار گيرد.
وي اظهار كرد در اين طرح سه مدل براي توسعه ديده شد كه در نخستين آن مصرف انرژي در توسعه اقتصادي هشت درصد بر اساس ابلاغيه رهبر معظم انقلاب ديده شده و در مدل ديگر بر مبناي رشد 5.8 درصد برنامه ريزي شده و در طراحي سوم ، اين دو مدل را با رويكرد بهينه سازي مصرف سوخت و انرژي تدوين كرديم .
وي گفت : اگر در طول برنامه ششم توسعه رويكرد بهينه سازي سوخت را نداشته باشيم در پايان برنامه 100 ميليون متر مكعب گاز در كشور مازاد خواهيم داشت در حالي كه با اجرا و تحقق اين رويكرد 300 ميليون متر مكعب صرفه جويي و مازاد بر نياز خواهيم داشت.
وي گفت: در اين راستا، برخي از اقدامات غير سازه اي مثل فرهنگ سازي و بخشي هم سازه اي چون امضاي تفاهم نامه هايي براي بهنيه سازي مصرف و ورود بخش هاي مختلف به اين امر ضروري است.
وي ادامه داد: تامين گاز و استخراج آن در عمق دريا و انتقال به خشكي و تا رسيدن به منازل بسيار سنگين و هزينه بر است و در اين شرايط نبايد اين گاز را هدر دهيم و بخشي از اين مشكل ناشي از ارزاني و پايين بودن قيمت گاز است .
تفاهم نامه همكاري اجراي طرح ملي افزايش كارآيي موتورخانه ها با هدف بهينه سازي مصرف انرژي و گاز در خراسان رضوي با محوريت اماكن اقامتي رسمي اعم از هتل، هتل آپارتمان و ميهمانپذيرها روز چهارشنبه در مشهد امضا شد.
اين تفاهم نامه بين مديرعامل شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت كشور، شركت گاز استان، سازمان صنعت ، معدن و تجارت و اتحاديه هاي هتلداران و آپارتمان داران مبادله شد.
انتهاي پيام
منبع: ايرنا


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها